Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cine nu poate fi concediat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cine nu poate fi concediat

Intrebare : persoanele aflate in concediu de crestere copil pot fi concediate, pentru ca nu am vazut sa fie mentionate la cei care nu pot fi concediati.
Multumesc.

nu , nu pot fi concediate in perioada de crestere a copilului
Conform art 60 Codul Muncii:
Art. 60. - (1) Concedierea salariaţilor nu poate fi dispusă:
a) pe durata incapacităţii temporare de muncă, stabilită prin certificat medical conform legii;
b) pe durata suspendării activităţii ca urmare a instituirii carantinei;
c) pe durata în care femeia salariată este gravidă, în măsura în care angajatorul a luat cunoştinţă de acest fapt anterior emiterii deciziei de concediere;
d) pe durata concediului de maternitate;
e) pe durata concediului pentru creşterea copilului în vârstă de până la 2 ani sau, în cazul copilului cu handicap, până la împlinirea vârstei de 3 ani;
f) pe durata concediului pentru îngrijirea copilului bolnav în vârstă de până la 7 ani sau, în cazul copilului cu handicap, pentru afecţiuni intercurente, până la împlinirea vârstei de 18 ani;
g) pe durata exercitării unei funcţii eligibile într-un organism sindical, cu excepţia situaţiei în care concedierea este dispusă pentru o abatere disciplinară gravă sau pentru abateri disciplinare repetate, săvârşite de către acel salariat;
h) pe durata efectuării concediului de odihnă.