Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii taxe dupa salar
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

taxe dupa salar

ce taxe se platesc dupa salar minim pe economie /lunar? Cu cat raman din 700lei?
La 700 lei brut ramaneti cu 530 lei net - 170 lei sunt contributiile pe care le platiti, iar unitatea mai plateste, pt. salariul dvs, 197 lei
Calcul salar net:
700-10.5%*700
-5.5%*700
-0.5%*700= 553 din aceasta suma se scade deducerea personala care este functie de nr. persoanelor avute in intretinere: Deducerea personala se acorda pentru persoanele fizice care au un venit lunar brut de pana la 1.000 lei inclusiv, astfel:
- pentru contribuabilii care nu au persoane in intretinere – 250 lei;
- pentru contribuabilii care au o persoana in intretinere – 350 lei;
- pentru contribuabilii care au doua persoane in intretinere – 450 lei;
- pentru contribuabilii care au trei persoane in intretinere – 550 lei;
- pentru contribuabilii care au patru sau mai multe persoane in intretinere – 650 lei
deci: 553- deducerea personala =X
la X se aplica 16% impozit, care apoi se scade din X.
Salarul net cAre il luati in mana este=X-16%8X+Suma din deducerea personala.
Daca doriti sa spuneti cate persoane aveti in intretinere puteti afla si suma neta de plata .
Sau puteti calcula aici:

[ link extern ]