Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii deducere personala la pensionari
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

deducere personala la pensionari

In cazul in care angajez un pensionar, la calculul impozitu;ui i se va lua in considerare deducerea personala la calculul impozitului sau nu??
si in ce baza legala se incadreaza aceasta situatie??
multumesc anticipat!
Art.56 (2) C.fisc. : Deducerea personală se acordă pentru persoanele fizice care au un venit lunar brut de până la 1.000 lei inclusiv, astfel:
- pentru contribuabilii care nu au persoane în întreţinere - 250 lei;
- pentru contribuabilii care au o persoană în întreţinere - 350 lei;
- pentru contribuabilii care au două persoane în întreţinere - 450 lei;
- pentru contribuabilii care au trei persoane în întreţinere - 550 lei;
- pentru contribuabilii care au patru sau mai multe persoane în întreţinere - 650 lei.

Pentru contribuabilii care realizează venituri brute lunare din salarii cuprinse între 1.000,01 lei şi 3.000 lei, inclusiv, deducerile personale sunt degresive faţă de cele de mai sus şi se stabilesc prin ordin al ministrului finanţelor publice.

Pentru contribuabilii care realizează venituri brute lunare din salarii de peste 3.000 lei nu se acordă deducerea personală.

Asadar, acordarea deducerii personale se face in functie de veniturile brute realizate si nu de calitatea persoanei fizice ...

In speta, o persoana pensionata care se angajează va beneficia de deducerea personala.