avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 630 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... salariu blocat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

salariu blocat

In perioada unei anchee pentru fapta de a nu-ti indeplini atributiile de organizare,coordonare si control si transmiterea de date si informatii incorecte in conformitate cu ;
-Dispozitiile art.251 din Legea nr.53/2005-codul muncii,republicat;
-Art.174 din Contractul Colectiv de Munca la nivel de Societate,etc;
-Motivul convocarii il constitue cercetarea disciplinarnara.
In perioada cit dureaza ancheta se poate bloca salariu,daca lucrez ?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 09:22, 9 Februarie 2012
Te rog fii mai explicit.
Daca esti in faza de cercetare disciplinara nu ti se poate bloca plata salariului.
ma/am prezentat la convocare,sa incheiat un proces verbal,nu am fost gasit vinovat,dar mai sint si alti colegi de anchetat.

Pe perioada cercetarii disilinare , angajatoru poate decide suspendarea c.i.m. , potrivit art.52 alin.1 lit.a C.mun.

Suspendarea contractului individual de munca are ca efect suspendarea prestarii muncii de catre salariat si a platii drepturilor de natura salariala de catre angajator.

Asadar, daca s-a dispus asa ceva atunci nu veti primi salariu pe perioada suspendarii c.i.m.

Daca se constata nevinovatia dvs va veti relua activitatea anterioara si vi se va plati, in temeiul normelor si principiilor raspunderii civile contractuale, o despagubire egala cu salariul si celelalte drepturi de care ati fost lipsit pe perioada suspendarii contractului.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Suspendare contract munca baiatu1976 baiatu1976 Acum aproximativ am avut o altercatie ( el m-a injurat si eu am ripostat impingandul )cu unul din angajati si el s-a dus la politie si a depus plangere . De ... (vezi toată discuția)
Suspendare cim pe durata cercetarii disciplinare smeagull smeagull Buna ziua, Am urmatoarea speta (teoretica, doar): Pe durata cercetarii disciplinare, angajatorul poate suspenda cim al celui cercetat. Sa presupunem ca ... (vezi toată discuția)
Plangere penala formulata de angajator sim0na sim0na Fratele meu lucreaza la o societate comerciala. La inceputul acestui an patronul sau i- a facut plangere penala pentru inselaciune. A fost cercetat cateva ... (vezi toată discuția)