avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 190 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Amanare de pronuntare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Amanare de pronuntare

Buna seara
Va rog o parere
Este corect ca la ultimul trmen din proces sa -ti spuna judecatorul ca ramane in pronuntare iar ulterior sa dea alt termen pentru pronuntarea , nu te citeaza pentru data la care se da pronuntarea dar i hotararea pe care o da sa se scrie:
- la apelul noninal facut in sedinta publica lipseste partea (adiaca eu)
- procedura legal indeplinita
- pentru acest termen de judecata, procedura de citare este legal indeplinita

MULTUMESC
Cel mai recent răspuns: INASEL ALIN - Cabinet de Avocat , Avocat 08:53, 9 Februarie 2012
Pentru amanarea pronuntarii nu se citeaza partile.
Da este perfect legal.
unde scrie ca e legal sa citesc si eu
va multumesc
in codul de procedura civila la sectiunea cu citatiile si actele de procedura

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Masuri ordonanta presedintiala Mirrella P. Mirrella P. 1. Ce trebuie sa fac si cui trebuie sa ma adresez pentru ca masurile temporare, evident, ale unei ordonante presedintiale sa inceteze, in conditiile in care ... (vezi toată discuția)
In apel se mai citeaza partile pentru primul termen de judecata? CLAUDIU LASCOSCHI CLAUDIU LASCOSCHI O colega avocata zice ca nu se mai citeaza partile in apel si ca sunt obligate sa se informeze singure. Adica sustine ca nu se mai citeaza partile. Ce parere ... (vezi toată discuția)
Faze procesuale evgheni evgheni Buna ziua! I-mi puteti spune ce faze procesuale contine un proces civil ? M-ar interesa ce urmeaza dupa "fond". Va multumesc. (vezi toată discuția)