Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Accident rutier - pot sa-l dau in judecata pe soferul ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Accident rutier - pot sa-l dau in judecata pe soferul taxiului?

Buna ziua, ma aflam intr-un taxi, pe bancheta din spate in partea dreapta a autovehiculuilui,iar pe jos era putin polei. Cu toate acestea, soferul conducea putin peste 50km/h iar la o intersectie, trecere de pe o strada secundara pe una principala, nu a acordat prioritate unui autovehicul care venea din partea stanga. Vehiculul a intrat direct in taxi, avariindu-l pe sofer si provocand avarii serioase celor doua autovehicule. Eu am scapat complet nevatamat si am parasit repede locul, ducandu-ma direct la scoala. Este recomandabil si in acelasi timp si nepagubos sa il dau in judecata pe soferul cu pricina ?
Pentru a actiona pe cineva in instanta, pe langa alte conditii, trebuie sa faceti dovada interesului judiciar. Sustineti ca nu vi s-a intamplat nimic. Care ar fi scopul unei actiuni in instanta impotriva soferului?