Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Testament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Testament

Ezista un testament ce nu poate fi atacat???Cum poate sa faca un parinte sa lase mostenire a un singur copil(fiind 4 copii)???
Se poate ataca orice testament( fie olograf, autentic sau mistic), atata timp cat se incalca rezerva succesorala a copiilor. Fiecare copil are dreptul la 1/8. De restul patrimoniului, poate dispune cum doreste.
Dar daca din 4 copii-3 au primit ce li se cuvenea,parintele cum poate sa faca sa lase mostenire casa la cel de-al 4 copil??
lacra74, utilizator
Puteti sa faceti cat timp este in viata, un contract de vanzare-cumparare, cu uzufruct viager in favoarea parintilor. Daca dupa moartea parintilor, ceilalti copii vor solicita anularea contractului, intrucat este o donatie deghizata, veti face dovada( trebuie sa aveti probe: martori, etc), ca ceilalti copii au primit cat au fost in viata partea care li s-ar fi cuvenit.
Daca se opteaza pentru testament, ar fi indicat sa fie in forma autentica, la notariat, iar testatorul sa prevada ca nu se incalca rezerva celorlati copii, intrucat au primit fiecare bunuri ( si aici sa le indice detaliat).

cons.jur. Minodora Sorian
Multumesc pt raspunsuri...