avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 513 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Amenda rovinieta, termene de prescriptie
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Amenda rovinieta, termene de prescriptie

Buna ziua, am o nelamurire in legatura cu termenul de 6 luni dupa care amenda pentru rovinieta se prescrie.In unele parti am intalnit varianta celor 6 luni de la data savarsirii faptei iar in alte parti 6 luni in care trebuie sa se emita procesul verbal de contraventie si inca o luna sa se aduca la cunostinta.In cazul meu daca procesul verbal este pentru o fapta din 23.07.2011 , emis la data de 11.01.2012 si comunicat la 06.02.2012 este prescris sau nu?Va multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: ingasv , utilizator 12:21, 5 Decembrie 2019
Privitor la prescrierea amenzilor ,Codul de procedura fiscala prevede
CAPITOLUL VII
Prescripţia dreptului de a cere executarea silită şi a dreptului de a cere compensarea sau restituirea
ARTICOLUL 127
Începerea termenului de prescripţie
(1) Dreptul de a cere executarea silită a creanţelor fiscale se prescrie în termen de 5 ani de la data de 1 ianuarie a anului următor celui în care a luat naştere acest drept.
(2) Termenul de prescripţie prevăzut la alin. (1) se aplică şi creanţelor provenind din amenzi contravenţionale.



@ynocentta

Prescriptia reglementata prin Codul de procedura fiscala este o sanctiune pentru pasivitatea organului de executare. Discutia este despre organul constatator al contraventiei, deci despre OG nr. 2/2001.


@cgolgot

Prin OG nr. 2/2001 privind regimul juridic al contraventiilor sunt reglementate doua termene de prescriptie. In cazul dvs. au fost respectate ambele termene de prescriptie.
1. Organul constatator trebuie sa incheie procesul verbal de contraventie in termen de 6 luni de la data savarsirii faptei. Daca fapta a fost savarsita in 23 iulie 2011, organul constatator era obligat sa incheie procesul verbal de contraventie pana in 23 ianuarie 2012, sub sanctiunea prescriptiei aplicarii amenzii contraventionale (art. 13 din OG nr. 2/2001).
2. In termen de o luna de la data incheierii procesului verbal, organul constatator are obligatia sa-l comunice contravenientului. Prin urmare, daca a aplicat sanctiunea in 11 ianuarie 2012, organul constator avea obligatia sa va comunice procesul verbal pana in 11 februarie 2012, sub sanctiunea prescriptiei executarii amenzii contraventionale (art. 14, alin. 1 din OG nr. 2/2001).
Ultima modificare: Duminică, 12 Februarie 2012
Gabriela Pintea, Consilier juridic

Buna ziua

Eu am primit plicul cu executarea silita, pentru amenda de rovinieta, in data de 20.07.2018, procesul verbal al amenzii este din 31.01,2012; nu s-a prescis amenda?

Multumesc!
Buna ziua

Eu am primit plicul cu executarea silita, pentru amenda de rovinieta, in data de 20.07.2018, procesul verbal al amenzii este din 31.01,2012; nu s-a prescis amenda?

Multumesc!
Si la mine e aceeasi problema! Ne raspundeti,va rog? Multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Amenda cnadnr epremail epremail Buna ziua, As avea rugamintea sa ma sfatuiasca cineva in urmatoarea problema: Uitand ca mi-a expirat rovinieta, pe care dealtfel am avut-o platita ... (vezi toată discuția)
Amenda lipsa rovigneta - termene de prescriptie karina0910 karina0910 am primit la data de 1 noiembrie o amenda lipsa rovigneta din data de 27 aprilie.Am inteles ca amenda se prescrie dupa 6 luni.Pe 4 nov. cand am ajuns acasa,am ... (vezi toată discuția)
Amenda de circulatie, termene de prescriptie lucutza55 lucutza55 o amenda primita in ianuarie 2012 pentru o fapta petrecuta in iulie 2011 poate fi contestata pentru acest motiv? exista vreo specificatie in legislatie privind ... (vezi toată discuția)