Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... CNP - ce semnifica cifra 5?
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

CNP - ce semnifica cifra 5?

puteti sa-mi spuneti de ce cnp ul nepotului meu incepe cu cifra 5 pt se in loc sa inceapa ce cifra 1?va multumesc
Deoarece incepand cu anul 2000 cnp-urile nu mai incep cu cifra 1respectiv 2 ci cu 5 respectiv 6
Pentru persoanele nascute intre 1ian 2000 pana La 31 decembrie 2099 se folosesc cifrele 5 si 6 in locul cifre or 1, respectiv 2.
Cifra sexului (M/F) este :
1 / 2 - născuți între 1 ianuarie 1900 și 31 decembrie 1999
3 / 4 - născuți între 1 ianuarie 1800 și 31 decembrie 1899
5 / 6 - născuți între 1 ianuarie 2000 și 31 decembrie 2099
7 / 8 - pentru personale străine rezidente în România.

În plus 9 - pentru persoanele străine.
Prima cifra din CNP semnifica atat secolul, cat si sexul. Respectiv, pentru persoanele nascute in secolul 19 este 3 pentru barbati si 4 pentru femei, secolul 20 este 1 pentru barbati si 2 pentru femei, secolul 21 este 6 pentru femei si 5 pentru barbati. Urmatoarele 2 cifre semnifica anul nasterii, cifrele a 4-a si a 5-a luna nasterii, a 6 si a 7-a ziua nasterii, a 8-a si a 9-a codul judetului in care s-a inregistrat nasterea, penultimele 3 cifre repreyinta o plaja de coduroi alocate unui serviciu iar ultima cifra este cifra de control, care se calculeaya dupa un algoritm matematic.
Codul numeric personal - SAALLZZJJNNNC, unde :
S = sexul si secolul in care s-a nascut persoana ( vedeti explicatiile de mai sus )
AA = anul nasterii
LL = luna nasterii
ZZ= ziua nasterii
JJ = codul judetului sau sectorului in care s-a nascut persoana
NNN = este un nr.format din 3 cifre situate intre 001 si 999. Aceste numere se impart pe judete si birouri de evidenta a populatiei, astfel incat un anumit numar din acel interval sa fie alocat unei singure persoane intr-o anumita zi
C = o cifra de control care se calculeaza astfel : fiecare cifra din CNP este inmultita cu cifra de pe aceeasi pozitie din numarul 279146358279. Rezultatele se aduna, iar rezultatul final se imparte la 11. Daca restul este 10, cifra de control este 1. Daca restul e diferit de 10, atunci cifra de control este egala cu acesta ( cu restul ).