avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 320 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... am scapat
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

am scapat

am fost cercetat pentru furt calificat..2 persoane..noapte.. prejudiciu 8 mii de euro ..eu avocat el medic..am scapat cu amenda de 10 milioane plus 30 de mi taxe de judecata..amenda administrativa precizez. Spuneti-mi va rog..eu sunt plecat in State.. si trebuie sa platesc amenda in 20 de zile.. daca nu or sa treaca la executarea silita..numai ca am aflat tarziu si deja au trecut cele 20 de zile..ce se intampla practic..ce inseamna executarea silita avand in vedere ca eu nu am bunuri masina apartament etc. va multumesc
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 21:17, 28 Noiembrie 2008
Daca nu va mai intoarceti aveti sanse sa scapati, altminteri "suma" se poate transforma in zile de inchisoare, daca nu exista bunuri pe care sa fiti executat silit.
Daca sunteti avocat ar trebui sa stiti ce se intampla daca nu platiti.
Inchisoare n-o sa faceti pentru ca ati primit amenda administrativa dar, este mai bine sa achitati mai repede debitul.
De la data achitarii incepe sa curga termenul de reabilitare.
Si eu zic ca e pacat sa nu achitati pt ca prea au facut pomana cu dvs.
De executat va poate executa numai daca va gaseste bunuri.
Va poate executa si in SUA daca va gaseste dar suma e prea mica sa se deranjeze prea tare.

avocat Claudiu Lascoschi
ce reabilitare? pai ce am probleme? la amenda administrativa exista reabiliatre?????????
Vad ca stiti ca nu exista reabilitare in cazul dvs.:)

Eu ma refeream la executarea silita cu privire la bunurile aflate in proprietatea dvs, nu la executarea inchisorii.

avocat Claudiu Lascoschi

Alte discuții în legătură

Bună ziua! poate cineva să mă lămurească? dacă este pronunțată ... Talida Covaci Talida Covaci Bună ziua! Poate cineva să mă lămurească? Dacă este pronunțată o hotărîre definitvă și irevocabilă de condamnare, iar persoana condamnată este ... (vezi toată discuția)
Proces reabilitare la recidivisti trazvan trazvan Buna ziua.Am ispasit 2 pedepse cu inhisoarea-abuz de incredere si inselaciune.M-am eliberat in anul 2003 decembrie.Am dreptul sa deschid proces de reabilitate ... (vezi toată discuția)
Credit nevoi personale neachitat Claudia Ene Claudia Ene Daca merg la banca sa intreb unde este creditul si la ce suma s-a ajuns se intrerupe prescrierea?Precizez ca am facut un imprumut in 2007 si am achitat pana in ... (vezi toată discuția)