Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... partaj
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

partaj

ce se intampla daca nu am bani sa angajez avocat in procesul de partaj??????casa e pe numele amundorura.Alte proprietati nu avem.....Cat timp poate dura acest proces?La procesul penal,pentru agresiune fizica si psihica cu mutilare faciala.......ce pedeapsa ar putea sa ia????iar pentru agresiune fizica si psihica impotriva unei persoane cu handicap de gradul 2,ce despagubiri ar trebui sa plateasca?Mai ales ca nu avem avocat nici in acest caz..........Cazul se judeca la Puciosa,jud.Dambovita.Va multumesc anticipat pentru raspunsuri........
puteti sa va demarati procesul de partaj si fara a avea un avocat. Daca paratul nu contesta cota de 1/2 , si recunoaste ca apartamentul este bun comun iar aportul fiecaruia la dobandirea casei este egala, se va numi un expert care sa evalueze casa si sa formeze loturile. Procesul nu se termina asa repede cum considerati dvs, va dura ceva timp dar nu foarte mult.
In legatura cu procesul penal este bine sa ne comunicati efectiv care este articolul din codul penal pentru care a fost trimis in judecata ca nsa va putem spune care sunt limitele de pedeapsa.
Daca nu aveti psobilitati materiale in vederea angajarii unui avocat, puteti beneficia de asistenta si reprezintare in fata instantei de judecata asigurata de catre un avocat din oficiu.

Cererea dumneavoastra trebuie sa fie intemeiata de inscrisuri doveditoare, care ar atesta faptul ca o cheltuiala ocazionata de partajarea bunurilor dobandite de la data casatoriei este una impovaratoare pentru dumneavoastra, va pericliteaza , asdar, traiul zilnic.

Cererea de ajutor public judiciar va viza atat plata taxei judiciare de timbru , care reprezinta 3% din valoarea estimativa a imobilului supus impartelii, dar si expertiza tehnica imobiliara , obligatorie in litgiile care au ca obiect partajarea bunurilor proprietate devalmasa.

Cu privire la agresiunile suferite de dumneavoastra, exercitate de un membru al familiei, acte de violenta soldare cu urmari definitive (slutirea in sensul art . 182 din Codul penal -vatamarea corporala grava ), aplicabila este pedeapsa cu inchisoarea.

Dumneavoastra veti aprecia prejudiciul ce v-a fost adus prin conduita infractionala exercitata, si va veti constitui parte civila in procesul penal, mentionand defalcat sumele de bani cu titlu da daune morale si materiale, pe care le veti cunantifica.

Practica judiciara cu privire daunele morale este neunitara, asadar, odata ce vor fi dovedite suferintele de natura psihologica pe care dumneavoastra le-ati avut ,in urma abuzurile exercitate, instanta de judecata va stabili cuantumul sumele de bani ce vor remise , in temeiul raspunderii civile delictuale.

Se poate la executarea silita, daca plata benevola nu este facuta, in pofida existentei unei hotarari judecatoresti definitive de condamnare.

Succes.
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
in certificatul medico legal scrie ca am avut leziuni la nivelul buzei superioare pana spre ochi de 4 cm.,cu urma de cusaturi.iar de la spranceana spre frunte leziune de 6 cm.tot cu cusaturi chirurgicale.diagnostic la internare....policontuzionata.......agresiune familiala........plagi contuzieliniare frontala,orizontala,piramida nazala si buza superioara.multiple plagi sangerande taiate intens cranio faciale.la nivelul regiuni fronto orbitare drepte plaga taiata foarte sangeranda..........plaga taiata verticala a partilor moi .....piramida nazala cu sectiune septnazal si plaga taiata la buza superioara.piramida nazala rupta...............sunt bagati la articolele 180...si 171........

[editat scris cu majuscule]
gi-jane2, moderator