avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 413 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA cum ajustez TVA
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

cum ajustez TVA

De la data de 01.02.2012 am iesit de laplatitor de TVA la neplatitor si nu stiu cum trebuie sa efectuez ajustarea ?
la data de 01/02.2012 am in stoc marfa de 5152 lei valoare cu TVA ,ajustarea o fac pentru 5152x24%/124 sau cum am citit ajustarea se face pe marfa achizitionata in TR.IV 2011 -respectiv TVA ce am pe factura de la client?
si in declaratia 300 unde se trece aceasta ajustare la randul 28 cu semnul minus ?
Multumesc frumos pentru raspuns
Cu respect

Alte discuții în legătură

Neplatitori de tva troanta troanta daca ma declar neplatitor de tva acum si am marfa in stoc ,ce se intimla ?platesc tva-ul la valoarea stocului de marfa?ce poat face in conditiile in care ... (vezi toată discuția)
Trecere la neplatitor de tva ilinca8100 ilinca8100 Buna ziua! Am o intreprindere individuala, platitoate de tva.Domeniul de activitate e comertul cum amanuntul al hainelor in mag specializate.Intrebare:cum ma ... (vezi toată discuția)
Tva stoc marfa claudiaP claudiaP Buna seara, Am doua situatii si nu stiu cum ar trebui procedat. 1.O societate neplatitoare de tva a depasit pragul de 119000 si astfel din 01.02.2012 va ... (vezi toată discuția)