Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA neplatitori de tva
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

neplatitori de tva

daca ma declar neplatitor de tva acum si am marfa in stoc ,ce se intimla ?platesc tva-ul la valoarea stocului de marfa?ce poat face in conditiile in care valoarea stocului este destul de mare.
troanta, utilizator
Trecerea ca neplatitor de tva o puteti face pana la data de 20.01 a anului urmator,dvs,puteti la data de 20.01.2012 si veti fi declarat neplatitor incepand cu 01.02.2012.
nu puteti acum.
optiunea trebuia declarata pana la data de 20 ian 2011.
daca in anul 2011 veti avea o cifra de afaceri inferioara plafonului de 35.000 euro, 119.000 lei, puteti opta pentru trecerea la neplatitor de tva incepand cu 1 feb 2012, depunand formularul 096, pana pe data de 20 ian 2012.
atunci veti inventaria stocul de marfa in sold la 31.01.2012 si veti proceda la ajustarea taxei deduse aferente acestuia.
in plus sunteti obligat sa ajustati si taxa deductibila aferenta bunurilor de capital si mijloacelor fixe, ale caror perioada de ajustare nu a expirat.