Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... O noua lege in vederea pensionarii?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

O noua lege in vederea pensionarii?

Va rog mult sa imi spuneti in ce conditii ma pot pensiona avand o vechime in campul muncii de 31 ani si varsta de 55 ani.
Multumesc.
1. Pentru limita de varsta va puteti pensiona la 60 de ani, daca aveti o vechime de 30 de ani. Avand o vechime de 31 de ani, va puteti pensiona anticipat cu pensie partiala la 55 de ani.
2. Pentru relatii competente, de la specialisti in domeniu, intrati pe www.pensiiprahova.ro sau telefonati GRATUIT la CNPAS : 0800.826.727
Exista o lege noua (de cateva zile) aplicabila pentru o perioada de doar 1 luna, care ar prevedea ca mod de calcul pentru pensionare suma dintre varsta si vechimea in munca sa fie minim 80 . Unde as putea gasi continutul acestei legi?
De foarte multi ani circula asemenea vesti cu legi de genul acesta. Eu as fi unul din cei interesati daca ar exista asa ceva.
Stiu insa ca nici o lege nu e valabila daca nu e publicata in Monitorul Oficial. Si asa ceva nu a aparut. Dar m-ati pus pe ganduri, o sa ma interesez si, daca e ceva adevarat, voi publica pe forum.
ionela_07 a scris:
Exista o lege noua (de cateva zile) aplicabila pentru o perioada de doar 1 luna, care ar prevedea ca mod de calcul pentru pensionare suma dintre varsta si vechimea in munca sa fie minim 80 . Unde as putea gasi continutul acestei legi?

Doamna, asa un act normativ ar fi o aberatie, nu a fost publicat ceva asemanator! S-a schimbat modul de calcul al pensiei pentru conditii speciale si deosebite de munca anterior lui 2001, atat.
ionela_07 a scris:

Exista o lege noua (de cateva zile) aplicabila pentru o perioada de doar 1 luna, care ar prevedea ca mod de calcul pentru pensionare suma dintre varsta si vechimea in munca sa fie minim 80 . Unde as putea gasi continutul acestei legi?

Nu vreau sa fiu ironic ... dar un raspuns potrivit pentru acest zvon vi-l poate da cel care l-a lansat :)
Din datele furnizate, puteti beneficia de:
- Pensie pentru limita de varsta incepand cu Mai 2012, respectiv la implinirea varstei de 59 ani si 4 luni;
- Pensie anticipata partiala incepand cu Mai 2007, respectiv la implinirea varstei de 54 ani si 4 luni.

Eu am luat in calcul ca data a nasterii ianuarie 1953
Cornel Vasile, Consilier juridic