Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Suspendare activitate pfa
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Suspendare activitate pfa

Buna ziua,
Am suspendat activitatea PFA (timp de 3 ani). Nu doresc sa reiau activitatea ca PFA .Puteti sa-mi spuneti cum sa procedez pentru a face lichidarea ? Ce se intampla cu autoturismul cumparat pe PFA? Masina am cumparat-o cash .
Multumesc

Procedura radierii PFA se desfasoara la Registrul Comertului si consta in depunerea unei cereri de radiere impreuna cu actele originale de infiintare a PFA.
Masina trece in proprietatea persoanei fizice.
Normele de aplicare a Codului fiscal prevad:
,,În venitul brut al afacerii se include şi suma reprezentând contravaloarea bunurilor şi drepturilor din patrimoniul afacerii care trec pe parcursul exercitării activităţii şi la încetarea definitivă a acesteia în patrimoniul personal al contribuabilului, operaţiune considerată din punct de vedere fiscal o înstrăinare. Evaluarea acestora se face la preţurile practicate pe piaţă sau stabilite prin expertiză tehnică.
În cazul încetării definitive a activităţii, din punct de vedere fiscal, sumele obţinute din valorificarea bunurilor şi drepturilor din patrimoniul afacerii, înscrise în Registrul-inventar, cum ar fi: mijloacele fixe, obiectele de inventar şi altele asemenea, precum şi stocurile de materii prime, materiale, produse finite şi mărfuri se includ în venitul brut,,.