Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Drepturi de succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Drepturi de succesiune

Mama este decedata,mai am un frate,avem de facut succesiunea.
In bunurile care intra in succesiune:
1/2 din apartamentul parintilor (ambii parinti sunt trecuti pe act ca proprietari);
2 ha de pamant arabil pe numele mamei.

Problema este ca tatal este greu transportabil (accident vascular cu handicap) si domiciliaza departe de oras (cam 30km),motiv datorita caruia majoritatea notarilor refuza sa ne faca actul.

Pentru simplificarea lucrurilor se poate face,cu acordul tatalui,o renuntare a acestuia la succesiunea bunurilor mamei?
Data fiind starea tatalui,mai este necesara o persoana din afara familiei care sa isi puna semnatura pe acest act?

Va multumesc.
Atît renunţarea, cît şi procura prin care tatăl ar împuternici o altă persoană să o reprezinte la dezbaterea succesiunii trebuie să îmbrace forma autentică. Aşa fiind, nu puteţi scăpa de prezenţa lui în faţa notarului.

Dacă este netransportabil, notarul din raza judecătoriei de domiciliu are obligaţia să se deplaseze la domiciliul celui netransportabil pentru a-i lua consimţămîntul.

Dacă tatăl are discernămînt, nu e nevoie decît de semnătura lui. Dacă nu are, orice altă semnătură este de prisos.

Liviu S.Bordaş