avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 219 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Drepturi de succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Drepturi de succesiune

Mama este decedata,mai am un frate,avem de facut succesiunea.
In bunurile care intra in succesiune:
1/2 din apartamentul parintilor (ambii parinti sunt trecuti pe act ca proprietari);
2 ha de pamant arabil pe numele mamei.

Problema este ca tatal este greu transportabil (accident vascular cu handicap) si domiciliaza departe de oras (cam 30km),motiv datorita caruia majoritatea notarilor refuza sa ne faca actul.

Pentru simplificarea lucrurilor se poate face,cu acordul tatalui,o renuntare a acestuia la succesiunea bunurilor mamei?
Data fiind starea tatalui,mai este necesara o persoana din afara familiei care sa isi puna semnatura pe acest act?

Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: themis , utilizator 13:36, 6 Noiembrie 2008
Atît renunţarea, cît şi procura prin care tatăl ar împuternici o altă persoană să o reprezinte la dezbaterea succesiunii trebuie să îmbrace forma autentică. Aşa fiind, nu puteţi scăpa de prezenţa lui în faţa notarului.

Dacă este netransportabil, notarul din raza judecătoriei de domiciliu are obligaţia să se deplaseze la domiciliul celui netransportabil pentru a-i lua consimţămîntul.

Dacă tatăl are discernămînt, nu e nevoie decît de semnătura lui. Dacă nu are, orice altă semnătură este de prisos.

Liviu S.Bordaş

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Succesiune ContSters53513 ContSters53513 Buna ziua, In cazul succesiunii, daca mostenitorul legal este bolnav atat fizic cat si mintal poate sa mosteneasca fiul mostenitorului?Si daca nu care ar fi ... (vezi toată discuția)
Transmiterea dreptului de proprietate plesa plesa Parintii sunt varstnici, tatal este bolnav si vor sa incheie un contract de intretinere la notar in favoarea fiicei. Notarul a solicitat numirea mamei in ... (vezi toată discuția)
In conditii deosebite partaj sau scoatere din indiviziune FARKAS TRAIAN IOSIF FARKAS TRAIAN IOSIF In urma decesului mamaei mele, dupa efectuarea succesiunii, am intrat in posesia certificatului de mostenitor, prin care, tatal meu ca sot supravietuitor ... (vezi toată discuția)