Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire

Buna ziua,
In cazul in care mama, cetatean roman, parinte unic, a decedat, ce poate mosteni fiica, majora (de mult!), cetatean german (cetatenie unica) ? Este vorba de imobil, terenul aferent acestuia, etc.
In cat timp trebuie facuta succesiunea?
Va multumesc anticipat,
Liliana Petrisor
Fata va mosteni tot, daca nu mai are alti frati.

In termen de 6 luni (daca a murit inainte de 1 oct 2011) au 1 an (daca a murit dupa 1 oct 2011) trebuie sa accepte mostenirea printr-o declaratie de acceptare care se da la un birou notarial sau la consulat (daca nu este in tara). Dezbaterea mostenirii poate avea loc cand doreste, nu exista termen. Totusi, daca o face dupa 2 ani va plati in plus un impozit de 1%
Alexandru Munteanu, Avocat