Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Data iesirii la pensie pentru limita de varsta
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Data iesirii la pensie pentru limita de varsta

buna ziua , va rog sa-mi spuneti cand poate o persoana (barbat ) sa depuna dosarul de pensie la limita de varsta fiind nascut in 16.02.1949 .multumesc.
Va puteti pensiona la limita de varsta cand impliniti 64 ani si 8 luni (Octombrie 2013).
Legea 263/2010

7 - Stabilirea si plata pensiilor
Art. 103

(2) Cererea de pensionare, impreuna cu actele prin care se dovedeste indeplinirea conditiilor prevazute de prezenta lege, se depune, incepand cu data indeplinirii acestor conditii, la casa teritoriala de pensii competenta, in a carei raza domiciliaza persoana. Pentru persoanele din domeniul apararii nationale, ordinii publice si sigurantei nationale, cererea de pensionare, impreuna cu actele prin care se dovedeste indeplinirea conditiilor prevazute de prezenta lege, se depune, incepand cu data indeplinirii acestor conditii, la casa de pensii sectoriala competenta, in functie de ultimul loc de munca.

Februarie 1949 │Octombrie 2013 │ 64/8