Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Profit contabil & profit fiscal
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Profit contabil & profit fiscal

as vrea sa stiu daca la repartizarea profitului/pierderi in 2012 chelt nedeductibila din anul 2011 ramane nedeductibila si in 2012.se face nota contabile sa zicem 117=121 dar de pe 121 se ia doar chelt deductibila si se mai face 117=121 cu chelt nedeductibila .sper sa intelegeti intrebarea ca sunt intr o mare dilema
Nu confundati profitul contabil de unde provin, prin repartizare, dividendele cu profitul fiscal care duce la calculul impozitului pe profit si unde se iau in calcul acele cheltuieli nedeductibile fiscal.
Deci pentru repartizare aveti tot soldul contului 121 la 31 decembrie.
george-neagu, moderator
mony_a a scris:

as vrea sa stiu daca la repartizarea profitului/pierderi in 2012 chelt nedeductibila din anul 2011 ramane nedeductibila si in 2012.se face nota contabile sa zicem 117=121 dar de pe 121 se ia doar chelt deductibila si se mai face 117=121 cu chelt nedeductibila .sper sa intelegeti intrebarea ca sunt intr o mare dilema

Exemplu:

I. In anul 2011, firma a realizat 100.000 lei venituri si a efectuat cheltuieli in valoare de 70.000 lei, din care 20.000 lei cheltuieli nedeductibile.
Se calculeaza impozitul pe profit: [100.000 - (70.000 - 20.000)] x 16% = 8.000 lei
Profit de repartizat (pe "alte rezerve", dividende etc) sau de reportat = 30.000 - 8.000 = 22.000 lei

Anul urmator se va efectua inregistrarea:
121 = %

II. In anul 2011, firma a realizat 100.000 lei venituri si a efectuat cheltuieli in valoare de 110.000 lei, din care 20.000 lei cheltuieli nedeductibile.
Se calculeaza impozitul pe profit: [100.000 - (110.000 - 20.000)] = 1.600 lei
La data de 31.12.2011, firma a inregistrat o pierdere contabila in valoare de 10.000 lei + 1.600 lei = 11.600 lei

Anul urmator se va efectua inregistrarea: 1171 = 121 11.600

Nu exista pierdere fiscala

III. In anul 2011, firma a realizat 100.000 lei venituri si a efectuat cheltuieli in valoare de 150.000 lei, din care 20.000 lei cheltuieli nedeductibile.
La data de 31.12.2011, firma a inregistrat o pierdere contabila in valoare de 50.000 lei.
Pierderea fiscala este in valoare de 30.000 lei.

Anul urmator se va efectua inregistrarea:
1171 = 121 50.000

Pentru o mai buna evidenta, ar fi recomandabil crearea unui analitic distinct pentru pierderea fiscala, deoarece doar aceasta pierdere va fi recunoscuta la calculul impozitului pe profit din anul 2012.
Buna dimineata,

Este ptr prima oara cand aud ca se face analitic distinct ptr pierdere fiscala. Sincer! In experienta mea, am auzit si am completat registrul de evidenta fiscala. Acesta reprezinta "bucataria" unde se "prepara" impozitul pe profit.
Ce se intampla atunci cand o societate prezinta pierdere contabila dar prezinta profit fiscal? Incurcam mere cu pere? Nicidecum! Se face analitic distinct pe 117 doar ptr pierderea/profitul contabil pe fiecare an, ptr o evidenta contabila cat mai buna. Pentru evidenta fiscala, asa cum am mai spus, exista registrul de evidenta fiscala.

Nici eu nu am spus ca "se face". Am spus ca este "recomandabil, pentru o mai buna evidenta". Daca prin absurd se pierde Registrul de evidenta fiscala si trebuie calculat urgent impozitul pe profit?

Daca societatea prezinta pierdere contabila, dar prezinta profit fiscal (exemplul II din postarea precedenta), normal ca nu se face analitic distinct pentru "pierdere fiscala" pentru ca aceasta nu exista.

Nu este nici o confuzie a merelor cu perele. Este doar o evidentiere in contabilitate a pierderii fiscale. Nu deranjeaza pe nimeni.
@fat-frumos..
in opinia mea, nici macar ca o recomandare nu e bine sa fac analitic distinct in contabilitate ptr pierdere fiscala. Sincer, eu una nu am auzit asa ceva, dar niciodata nu este prea tarziu! Mie nu mi se pare ok!. Recomdarea mea ar fi urmatoarea (ca tot traim in era informatiei, a internetului, a informaticii): un fisier excel cu modul de calcul al impozitului pe profit , iar in registrul de evidenta fiscala doar copiem ceea ce am lucrat in acel fisier excel. Va asigur ca in acest fel, chiar daca se pune problema pierderii registrului de evidenta fiscala, va ramane acel fisier cu toate datele.

Ma rog, asta e parerea mea! :)