Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Acoperire pierdere?
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Acoperire pierdere?

Buna ziua.Am urmatoarea situatie:
Pierdere la 31.12.2011(anul 2011)=55991-(debit 1171)
Profit 31.12.2012- ( trim IV ) =14588 -(credit 121)
Cind pot acoperi partial pierderea din 2011 si este corecta nc 121=1171=14588,
Cind trebuie intocmita nc de acoperirea pierderii ?(la 31.12.2012),firma fiind platitoare trimestrial de imp.pe profit.
Multumesc anticipat pt ajutor.
Buna ziua,

Din punct de vedere contabil, potrivit art.248, alineatul 5 din OMF 3055, preluarea rezultatului anului financiar se face la inceputul exercitiului financiar urmator(ianuarie 2013 in caziul dvs.), nota contabila fiind cea precizata de dvs(121 = 117). Acoperirea pierderii contabile existenta in contul 117 la sfarsitul exercitiului se poate face dupa aprobarea repartizarii profitului anului 2012 de catre adunarea generala a asociatilor/actionarilor. Pentru evidentierea pana la aceasta data in mod distinct a pierderii anului 2011 si a profitului anului 2012, va sugerez utilizarea unor analitice la contul 117.

Din punct de vedere fiscal, potrivit art.26, alineatul 5 din Codul fiscal, pierderea fiscala(asa cum apare in declaratia 101 a anului 2011) se va recupera din profiturile impozabile obtinute in urmatorii sapte ani(anul 2012 fiind primul), la fiecare termen de plata a impozitului pe profit.

Numai bine,
CONTABIUM, Contabil