avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 713 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Unde se depun actele pt certif nastere bebe?
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Unde se depun actele pt certif nastere bebe?

Am inteles ca sectorul este cel in care se afla maternitatea. Nu stiu insa daca actele pt obtinerea certificatului de nastere se depun la Primarie sau la starea civila?
Si ce acte se depun?
Multumesc
Cel mai recent răspuns: Justitiarul71 , utilizator 17:58, 17 Februarie 2012
Puteti sa va informati de aici:
[ link extern ]
Pentru obtinerea certificatului de nastere al copilului sunt necesare actele urmatoare:
- actul de identitate ale mamei in original,
- actul de identitate ale tatalui in original,
- certificatul de nastere al mamei in original
- certificatul de nastere al tatalui in original
- certificatul de casatorie in original,
- certificatul medical constatator al nasterii copilului.
- dacă părinţii au nume de familie diferite sau există neconcordanţe intre numele de pe certificatul medical si declaraţia verbală, se face o declaratie scrisa, semnata de ambii parinti, din care să rezulte clar numele de familie si prenumele copilului.

Conform legii nr 119/1996, modificata, intocmirea actului de nastere se face la serviciul public comunitar local de evidenta persoanelor in a carui raza administrativ-teritoriala s-a produs evenimentul.
Actele, enumerate de freeelis le depuneti la starea civila. Sa va traiasca!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Inscrierea nounascutului fara prezenta tatalui imo imo Buna! Am si eu o intrebare. Sint insarcinata si sintem in divort cu tatal copilului. In timpul nasterii inca voi fi casatorita,de aceea copilul dupa lege o sa ... (vezi toată discuția)
Nume nou nascut Roxinela Roxinela Buna ziua, am o nelamurire : Eu sunt divortata si am un prieten(tatal copilului)... . As dori sa stiu daca tatal il recunoaste (e trecut la numele tatalui) , ... (vezi toată discuția)
Acte inregistrare certificat nastere atalinna atalinna Sunt casatorita cu un cetatean egiptean.Avem certificat de casatorie romanesc.Nu ne-am schimbat numele familie,fiecare ramanand cu numele anterior ... (vezi toată discuția)