Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Schimbare calorifere
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Schimbare calorifere

Salutare tuturor.

Am o mica problema la care sper sa-i gasesc raspunsul pe acest forum. Pe la sfarsitul lunii octombrie am inceput lucrarile de renovare la o garsoniera in care urmeaza sa mut. Dorea sa schimb si calorifele (2 la numar). Problema este ca incepuse deja furnizarea agentului termic, si ca sa le schimb am facut cere la RADET. Acestia mi-au raspuns ca pot sa le schimb daca achit devizul de golire/reumplere a instalatiei (nici o problema din partea mea) si daca am acordul Asociatiei de proprietari. Aici surpriza. Administratora m-a dus de nas vreo 2 sapt. ca nu se poate, ca apare nu stiu ce dezechilibru pe instalatie, ba ca nu e de acord presedinta si ultimul raspuns a fost ca trebuiesc stranse semnaturi de la toti locatarii. Nu inteleg care este problema din momentul in care am spus ca ma angajez sa suport costurile acestei operatiuni. In caz de avarie a spus ca nu este problema si ca se opreste agentul termic. As putea sparge sau gauri un calorifer, insa nu imi sta in fire sa fac asa ceva Este normal sa-mi refuze cererea fara un motiv intemeiat?

Va multumesc anticipat,
Mihai
Nu e normal. Administratora nu stie ca la "incalzire" nu se plateste decat Gcal, nu si cantitatea de apa ce trece prin instalatie, deci si care s-ar pierde prin golirea instalatiei, accidental sau pt. o lucrare de genul a Dv. RADET a mers "la deruta". Nu-mi inchipui cum ar calcula aceasta cantitate de apa (care nu e contorizata la bloc nicicum). Deci, tehnic, cu intelegerea administratorei (care se pare ca e un vis frumos) puteti face aceasta operatiune. Totul e sa lucrati destul de repede ca sa nu tineti lumea fara caldura in bloc.
elga50 a scris:

Nu e normal. Administratora nu stie ca la "incalzire" nu se plateste decat Gcal, nu si cantitatea de apa ce trece prin instalatie, deci si care s-ar pierde prin golirea instalatiei, accidental sau pt. o lucrare de genul a Dv. RADET a mers "la deruta". Nu-mi inchipui cum ar calcula aceasta cantitate de apa (care nu e contorizata la bloc nicicum). Deci, tehnic, cu intelegerea administratorei (care se pare ca e un vis frumos) puteti face aceasta operatiune. Totul e sa lucrati destul de repede ca sa nu tineti lumea fara caldura in bloc.
radet NU a mers la deruta ... instalatia de incalzire este un circuit inchis, aflat la o anumita presiune de functionare (1-1,5 bari). odata ce un bloc/ o scara goleste instalatia de incalzire radet ESTE NEVOITA sa reincarce instalatia de incalzire cu apa din ICAB (APANOVA), ceea ce inseamna o pierdere pentru ei. ca si costurile cu energie electrica consumata de motorul trifazic care incarca instalatia de incalzire.
pe de alta parte, la blocurile contorizare exista si traductoare care contorizeaza volumul de apa care circula prin instalatie, se cunoaste diametru tevilor si se calculeaza volumul de apa (incalzita sau neincalzita) care circula pe respectiva instalatie, dar dvs nu aveti cum stii asta, nefiind decit administratora si calculind numai facturile emise de furnizori. daca ati cunoaste cit de cit niste amanunte tehnice din acest domeniu, nu ati mai deruta pe cei prezerenti pe forum, asa cum acuzati radet-ul ca deruteaza.
ContSters61266, utilizator