Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Somatie de plata sau nu ?
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Somatie de plata sau nu ?

Se da urmatoarea situatie:
- un operator economic a participat la o procedura de achizitie publica prin cerere de oferte, in urma careia a fost declarat castigator;
- sursa de finantare a contractului: POSDRU;
- autoritatea contractanta a platit numai o parte din contract pe motiv ca nu a primit toti banii de la POSDRU;
- s-a urmarit informatia primita de autoritatea contractanta, pe www.fseromania.ro unde s-a constatat ca la data de 23.12.2011 s-a efectuat si ultima transa catre autoritatea contractanta;
In acest caz, autoritatea contractanta cum poate raspunde din punct de vedere juridic si ce articole poate invoca operatorul economic in scris pentru a-i obliga sa faca plata ? De mentionat, ca pana la data de 23.12.2011, operatorul economic a trimis 3 instiintari de plata catre autoritatea contractanta, fara un raspuns in scris din partea acesteia.
Aveti contract scris, deci ordonanta de plata.