Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general instalatie climatizare cu tubulatura
Discuție deschisă în Contabilitate în general

instalatie climatizare cu tubulatura

buna ziua,
firma a realizat in regie proprie, o instalatie de climatizare de genul celor din supermarket-uri , cu tubulatura ascunsa in spatele unui tavan fals , cu grile din aluminiu prin care aerul este trimis in interiorul incaperilor.Va rog sa-mi spuneti cum este corect sa se faca receptia mijlocului fix : prin cresterea valorii cladirii cu valoarea acestei instalatii sau ca mijloc fix separat? Care este codul de clasificare si durata de amortizare corecta pentru acest gen de instalatii.
Va multumesc
instalatie de climatizare functioneaza independent?
vezi catalog privind clasificarea si duratele de functionare a m.f .2.1.17.3.1. - aparate de climatizare cu D.N.F 4 – 6 ani
Parerea mea este ca receptia trebuie facuta individual.

[ link extern ]
va multumesc pentru raspuns , ma gindeam insa ca instalatia in sine este mai complicata decit o instalatie de climatizare de genul celor care se monteaza in incaperi mai mici si atunci durata de amortizare ar trebui sa fie mai mare de 4-6 ani ( valoarea este de 15000 ron)
Faceti incadrarea aici:

2.1.17.7. Alte masini, utilaje si instalatii neregasite in cadrul clasei 2.1.17. - 8-12 ani