Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Reabilitare de drept
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Reabilitare de drept

Am fost condamnat in iunie 2009 la pedeapsa de 2 ani si jumatate cu suspendare. Cand intervine reabilitarea?
Codul penal prevede:
Art. 82 Termenul de încercare
Durata suspendării condiţionate a executării pedepsei constituie termen de încercare pentru condamnat şi se compune din cuantumul pedepsei închisorii aplicate, la care se adaugă un interval de timp de 2 ani.

Art. 86 Reabilitarea în cazul suspendării condiţionate a executării pedepsei
Dacă condamnatul nu a săvârşit din nou o infracţiune înăuntrul termenului de încercare şi nici nu s-a pronunţat revocarea suspendării condiţionate a executării pedepsei în baza art. 83 şi 84, el este reabilitat de drept.

Asadar , va interveni reabilitarea de drept dupa un termen de 4 ani si jumatate de la pronuntarea hotararii.
Daca vorbim de suspendarea conditionata a executarii pedepsei ( exista si varianta suspendarii executarii pedepsei sub supraveghere), termenul de incercare in cazul pedepsei aplicate de 2 ani si 6 luni, se compune din cuantumul pedepsei aplicate la care se adauga un interval de timp de 2 ani prev de art 82 c.pen., respectiv 2 ani si 6 luni+ 2 ani= 4 ani si 6 luni.
Termenul de incercare de 4 ani si 6 luni se calculeaza de la data ramanerii definitive a hotararii de condamnare conform art.82 al.3 c.pen.
Daca in intervalul mai sus aratat si calculat de la data ramanerii definitive a hotararii de condamnare nu veti savarsi o alta infractiune si nici nu se va dispune revocarea suspendarii conditionate a executarii pedepsei conform art 83 si 84 ,dupa expirarea acestuia veti fi reabilitat de drept.