Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bunica mea doreste sa-mi lase casa mostenire.
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bunica mea doreste sa-mi lase casa mostenire.

Va rog sa ma ajutati cu un raspuns la intrebarea mea.
Bunica mea are 78 de ani si nu are probleme psihice. Care ar fi cea mai ieftina varianta (mostenire, donatie, act vanzare-cumparare) acum in timpul vietii? sau dupa ce ea nu va mai fi?
Am un singur frate iar tatal nostru e decedat. Este bunica pe linie paterna.
Fratele meu este de acord sa fiu doar eu trecuta pe actele ce le vom face.
Multumesc anticipat pentru raspunsuri!:)
RoxanaBurlacu, utilizator
Cea mai buna solutie este un contract de vanzare - cumparare dar trebuie ca bunica sa fie in deplinatatea facultatilor mintale, sa fie constienta si sa stie ce semneaza.
Multumesc mult pentru raspuns!
Este in deplinatatea facultatilor mintale si nici nu a avut vreodata probleme in sensul asta.
Ne trebuie un certificat medical care sa ateste acest lucru?
Si o a doua intrebare ar fi daca mama mea are vreun drept asupra apartamentului? Mentionez ca eu si cu fratele meu suntem majori iar tatal meu (decedat in prezent) a divortat de ea. Dupa moartea tatalui nostru bunica ne-a fost tutore legal.
De preferat sa aveti un certificat de la IML.

Mama dvs, dupa decesul bunicii poate contesta contractul ca donatie simulata
Multumesc mult pentru raspunsuri!
O zi frumoasa!