avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 722 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bunica mea doreste sa-mi lase casa mostenire.
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bunica mea doreste sa-mi lase casa mostenire.

Va rog sa ma ajutati cu un raspuns la intrebarea mea.
Bunica mea are 78 de ani si nu are probleme psihice. Care ar fi cea mai ieftina varianta (mostenire, donatie, act vanzare-cumparare) acum in timpul vietii? sau dupa ce ea nu va mai fi?
Am un singur frate iar tatal nostru e decedat. Este bunica pe linie paterna.
Fratele meu este de acord sa fiu doar eu trecuta pe actele ce le vom face.
Multumesc anticipat pentru raspunsuri!:)
Ultima modificare: Luni, 20 Februarie 2012
RoxanaBurlacu, utilizator
Cel mai recent răspuns: RoxanaBurlacu , utilizator 14:58, 21 Februarie 2012
Cea mai buna solutie este un contract de vanzare - cumparare dar trebuie ca bunica sa fie in deplinatatea facultatilor mintale, sa fie constienta si sa stie ce semneaza.
Multumesc mult pentru raspuns!
Este in deplinatatea facultatilor mintale si nici nu a avut vreodata probleme in sensul asta.
Ne trebuie un certificat medical care sa ateste acest lucru?
Si o a doua intrebare ar fi daca mama mea are vreun drept asupra apartamentului? Mentionez ca eu si cu fratele meu suntem majori iar tatal meu (decedat in prezent) a divortat de ea. Dupa moartea tatalui nostru bunica ne-a fost tutore legal.
De preferat sa aveti un certificat de la IML.

Mama dvs, dupa decesul bunicii poate contesta contractul ca donatie simulata
Multumesc mult pentru raspunsuri!
O zi frumoasa!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ingrijire batrani contra locuinta eleny62 eleny62 Buna ziua, Eu si sotul meu ne-am mutat la parintii mei deoarece sunt bolnavi. Tata are epilepsie si se deplaseaza foarte greu iar mama are alzheimer. Sotul ... (vezi toată discuția)
Succesiune ely1987 ely1987 buna seara ma numesc Barna Elena si as avea si eu o problema am nevoie de o indrumare.Este vorba de casa mea parinteasca ,. in extrasul de carte funciara am o ... (vezi toată discuția)
Act vânzare cumpărare locuință Danielj Danielj Bună ziua. Aș dori să știu dacă se poate ca părinții mei tatăl 82 ani respectiv mama 78 pot face acte de vânzare cumpărare în secret surorii mele ... (vezi toată discuția)