avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 418 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Cheltuieli deductibile
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Cheltuieli deductibile

Buna Seara

As vrea sa stiu ce cheltuieli se pot pune pe firma unei persoane care si-a facut firma practic in loc de PFA, ca la negru daca lucrezi cica nu e bine

activitatea fiind practic pentru traiul de zi cu zi , nu 1000 de angajati sau mai stiu eu ce

unii spun ca nu poti baga nu stiu ce cheltuieli
pe altii ii aud ca si-au bagat si tampoanele si scutecele la copii ....

exista undeva o lista, o lege care imparte ce si cum , sau e doar de cum se pricepe sau nu se pricepe contabila ?
Cel mai recent răspuns: Gabriela Monica Ionescu , Consultant fiscal 07:46, 29 Februarie 2012
Depinde de obiectul de activitate,cheltuieli care sunt necesare pentru a produce venituri.:D
Burchiu_Alberto a scris:

[...] pe firma unei persoane care si-a facut firma practic in loc de PFA


Inteleg ca este societate comerciala?

Cheltuieli efectuate in scopul obtinerii de venit (acel venit pentru care aveti cod CAEN-denumire activitate)
Asta, asa...in mare...simplist...:luck:
Consultati codul fiscal la capitolul "cheltuieli deductibile".
Un raspuns simplu si concis ar fi:
Cheltuieli deductibile sunt toate cheltuielile efectuate de catre Firma in interesul activitatii desfasurate.
Nu uitati de cheltuielile cu deductibilitate partiala, care sunt si ele stipulate in Codul Fiscal.

Ar fi fost mult mai simplu, mai usor si mai economicos daca era deschis un PFA.
Ca SRL trebuie sa aveti contabil si acesta stie care sunt cheltuielile deductibile.
ar fi fost dar am preferat sa nu ma risc din diverse motive

aka noua lege cu retinerea impozitului la sursa

Alte discuții în legătură

Platitori de venituri cu regim de retinere a impozitului pe venit si contributiilor sociale- intrebare grea Rodica Teodorescu Rodica Teodorescu Pentru anumite tipuri de venituri, obligatiile privind impozitul pe venit si contributiile sociale se indeplinesc de platitorii de venituri. referitor la ... (vezi toată discuția)
Obligatii platitor de venit pentru pfa MARIA MAGDALENA HISUM MARIA MAGDALENA HISUM Buna ziua, Va rog sa imi spuneti care obligatiile platitorului de venit care a angajat cu contract de prestari servicii PFA, conform modificarilor legislative ... (vezi toată discuția)
Pfa - impozit retinere la sursa Lori47 Lori47 Un SRL a incheiat un contract de mandat comercial cu o persoana fizica autorizata. Acest PFA desfasoara si alte tipuri activitati. Pentru acest serviciu la ... (vezi toată discuția)