Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Cheltuieli deductibile
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Cheltuieli deductibile

Buna Seara

As vrea sa stiu ce cheltuieli se pot pune pe firma unei persoane care si-a facut firma practic in loc de PFA, ca la negru daca lucrezi cica nu e bine

activitatea fiind practic pentru traiul de zi cu zi , nu 1000 de angajati sau mai stiu eu ce

unii spun ca nu poti baga nu stiu ce cheltuieli
pe altii ii aud ca si-au bagat si tampoanele si scutecele la copii ....

exista undeva o lista, o lege care imparte ce si cum , sau e doar de cum se pricepe sau nu se pricepe contabila ?
Depinde de obiectul de activitate,cheltuieli care sunt necesare pentru a produce venituri.:D
Burchiu_Alberto a scris:

[...] pe firma unei persoane care si-a facut firma practic in loc de PFA

Inteleg ca este societate comerciala?

Cheltuieli efectuate in scopul obtinerii de venit (acel venit pentru care aveti cod CAEN-denumire activitate)
Asta, asa...in mare...simplist...:luck:
Consultati codul fiscal la capitolul "cheltuieli deductibile".
Un raspuns simplu si concis ar fi:
Cheltuieli deductibile sunt toate cheltuielile efectuate de catre Firma in interesul activitatii desfasurate.
Nu uitati de cheltuielile cu deductibilitate partiala, care sunt si ele stipulate in Codul Fiscal.

Ar fi fost mult mai simplu, mai usor si mai economicos daca era deschis un PFA.
Ca SRL trebuie sa aveti contabil si acesta stie care sunt cheltuielile deductibile.
ar fi fost dar am preferat sa nu ma risc din diverse motive

aka noua lege cu retinerea impozitului la sursa