avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 697 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Declaratii pt PFA
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Declaratii pt PFA

Am infintat PFA-ul anul trecut in aprilie si am depus formularul 220 pt anul 2011. Nu am avut decat cheltuieli in 2011. Ce trebuie sa fac in anul 2012?
Cel mai recent răspuns: George David , Contabil 13:40, 9 Martie 2012
Sa depuneti declaratiile 392B (termen-27.02.2012) si 200 (termen-25.05.2012)
daca sunteti in sistem real trebuie sa depuneti pana pe 25 mai declaratia 200 cu venitul realizat; declaratia 220 o depuneti odata cu 200 daca exista temei pentru modificarea estimarii cu plus/minus 20%

daca sunteti la norma de venit trebuia sa depuneti 220 pana la 31 ianuarie pentru anul 2012

pana pe 25 feb trebuie sa depunde declaratia 392 in varianta A sau B depinde unde va incadrati
Ultima modificare: Marți, 21 Februarie 2012
georgeenciu, utilizator
Sunt platitor de impozit pe venit in sistem real.
Ultima modificare: Marți, 21 Februarie 2012
george-neagu, moderator
buna ziua!ca si colega de mai sus sotul meu este pfa in sistem real,am depus declaratia 220 pe anul 2011 si tocmai ce am aflat despre declaratia 392B(e neinregistrat in scopuri de pfa) si am o nelamurire:la puncul IV din declaratie se trec valorile adunate ale tuturor prestarilor(in cazul nostru tot ce a incasat din lucrarile efectuate,total luat din jurnalul de vanzari) dar la punctul V ce sa trecem,achizitii se refera la cheltuielile trecute in jurnalul de vanzari sau...la ce?sa inteleg ca rezultatele din declaratia asta vor fi aceleasi cu cele ce vom declara in declaratia 200?va rog sa ma ajutati si sa-mi iertati ignoranta,incercam sa ne descurcam cu ajutorul d-voastra si pana acum n-au fost probleme,multumim!si inca ceva!trebuie depusa doar in format electronic,nu se poate depune la registratura anaf ca celelalte declaratii?multumesc din suflet,astept raspuns!
mai trebuie sa depun declaratia 200 pt 2012?

Alte discuții în legătură

Declaratii pfa DeliM DeliM Buna ziua, Am un PFA pe care nu mai am incasari,doar cheltuieli si rata lunara la banca. Va rog sa-mi spuneti ce declaratii trebuie depuse in acest caz si ... (vezi toată discuția)
Declaratia 220 trebuie depusa sau nu? sub_bass2002 sub_bass2002 Buna . Am o intreprindere individuala si nu stiu ca trebuie sa depun declaratia 220 pana la 31 ianuarie 20102 sau nu. Va rog ajutati (vezi toată discuția)
Declaratii pentru taximetristi Boanca Ana-Maria Boanca Ana-Maria Va rog sa ma ajutati intr-o problema cu privire la ce declaratii si termenele lor de depunere pentru PFA-uri care in anul 2011 au fost obligati toti sa-si ... (vezi toată discuția)