Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Termenul de solutionare a contestatiei este un termen ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Termenul de solutionare a contestatiei este un termen de recomandare?

Bună seara,
Conform art.150(4) din l. nr. 263/2010, o contestaţie se soluţionează in 45 zile.
Este un termen de decădere sau recomandare? Daca este de recomandare cât se poate depăşii acest termen, in situaţia in care este vorba de drepturi de asigurări sociale, persoane a căror plata pensie a incetat? Se ingrădeşte liberul acces la justiţie? Spuneţi un punct de vedere. Vă mulţumesc.
Trebuie să vă spun că sunt parte intr-o contestaţie impotriva casei teritoriale, adresată instanţei, justificată pe nesoluţionare in termen şi s-a admis deja excepţia prematurităţii, cu toate că sunt intârziei de peste 6 luni ale CCC a CNPP. Instanţa a ales calea cea mai simplă, cu toată apărarea mea motivată cum am arătat anterior. Este interesantă ideea dvs. ca concomitent să formulezi acţiune impotriva CCC a CNPP intemeiată pe art. 153 lit. f din L. nr. 263/2010. Vă mulţumesc.