Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Minor care paraseste in vacanta tara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Minor care paraseste in vacanta tara

As dori sa stiu daca un minor este incredintat mamei, poate parasi tara impreuna cu mama fara acordul notarial de la tata si baza legala.
Multumesc.
NU. ii trebuie procura legalizata la notar din partea tatalui
baza legala este art 2 al 2 din legea 248/2005
Politistii de frontiera permit iesirea din tara unui cetatean roman minor - numai daca este
insotit de o persoana fizica majora - in urmatoarele cazuri:
• este inscris in documentele de calatorie ale ambilor parinti sau este titular al unui
document de calatorie individual (carte de identitate) si calatoreste insotit de ambii
parinti;
• este inscris in pasaportul unui parinte si calatoreste in strainatate impreuna cu acesta
sau este titular al unui pasaport individual (carte de identitate) si calatoreste impreuna
cu unul dintre parinti, numai daca parintele insotitor prezinta o declaratie a celuilalt
parinte, din care rezulta acordul acestuia cu privire la efectuarea calatoriei, statul
(statele) de destinatie, precum si cu privire la perioada acesteia ori face dovada
decesului celuilalt parinte;
Documente doveditoare ale decesului sunt:
o certificat de deces valabil si cu putere doveditoare pe teritoriul Romaniei, in
conditiile legii;
o hotarare judecatoreasca de declarare a mortii, ramasa definitiva, daca nu a
existat timpul necesar pentru eliberarea certificatului de deces;
o comunicare oficiala primita prin intermediul misiunilor diplomatice sau al
oficiilor consulare ale Romaniei in strainatate, daca nu a existat timpul necesar
pentru eliberarea unor certificate de stare civila.
Nu este necesara declaratia parintelui decazut din drepturile parintesti sau declarat
disparut, in conditiile legii, daca insotitorul face dovada in acest sens, cu exceptia
cazului in care ambii parinti se afla in aceasta situatie, cand este obligatorie declaratia
reprezentantului legal al minorului.
• este inscris in pasaportul unui parinte si calatoreste in strainatate impreuna cu acesta
sau este titular al unui pasaport individual (carte de identitate) si calatoreste impreuna
cu unul dintre parinti, daca parintele insotitor face dovada faptului ca minorul i-a fost
incredintat prin hotarare judecatoreasca ramasa definitiva si irevocabila;
• este titular al unui pasaport individual (carte de identitate) si calatoreste insotit de o
alta persoana fizica majora, numai daca persoana insotitoare prezinta o declaratie a
ambilor parinti sau a parintelui caruia minorul i-a fost incredintat minorul (prin
hotarare judecatoreasca ramasa definitiva si irevocabila), a parintelui supravietuitor
ori a reprezentantului sau legal, care cuprinde:
o acordul acestora cu privire la efectuarea calatoriei respective;
o statul (statele de destinatie);
o perioada in care urmeaza sa se desfasoare calatoria;
o datele de identitate ale insotitorului respectiv;
o extrasul de cazier judiciar al insotitorului;
o documente din care sa rezulte calitatea de persoana desemnata din cadrul
unei societati comerciale autorizate, in conditiile legii, sa desfasoare activitati
de transport international de persoane (poate avea calitatea de insotitor si o
persoana anume desemnata din cadrul unei societati comerciale autorizate,
da,minorul poate iesi cu mama din tara in baza acelei hot, nu are nevoie de acordul tatalui .
legea 248/2005 art 30 (d)
d) minorului care este titular al unui pasaport individual si calatoreste insotit de o alta persoana fizica majora i se permite iesirea in aceleasi conditii si impreuna cu aceasta numai daca persoana insotitoare prezinta o declaratie a ambilor parinti sau, dupa caz, a parintelui caruia minorul i-a fost incredintat prin hotarare judecatoreasca ramasa definitiva si irevocabila,
gi-jane2, moderator
Daca hotararea de incredintare spre crestere si educare mamei (sau cea de exercitare a autoritatii parintesti doar de catre mama) este definitiva si irevocabila, nu este nevoie de declaratia acord a tatalui.