avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 532 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... divort cetateni romani cu domiciliul in strainatate
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

divort cetateni romani cu domiciliul in strainatate

Buna ziua, ma intereseaza cum trebuie sa sune procura prin care reprezint in fata instantei pe reclamant intr-un proces de divort daca reclamantul si paratul au domiciliul in strainatate
este de ajuns sa fac vorbire in procura despre art. 614 cod proc civ si sa fac dovada domiciliului (resedintei) in strainatate?

apoi divortul implica si un copil minor cetatean roman domiciliat cu parintii in strainatate
cum se face ancheta sociala? prin comisie rogatorie? stiti cat dureaza?

competenta apartine judecatoriei sector 1, corect? si pentru divort si pentru incredintare si pensie minor.
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 20:14, 11 Noiembrie 2008
Daca sunteti avocat cu siguranta ca veti gasi formula pt procura autentica.
Ancheta se va face prin comisie rogatorie si va dura 2-3 luni dar se poate si mai mult.
Sa va trimita clientul ancheta prin posta.
Eu asa am facut.

avocat Claudiu Lascoschi

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Divort din strainatate soricelul soricelul sunt in strainatate la munca iar sotia a plecat de aici fiind gravida si nu mi a spus iar in tara a inaintat actiune de divort in care cere si cei trei ... (vezi toată discuția)
Divort - procedura cu strainatatea Roxana alina  Stancu  Roxana alina Stancu buna ziua . va rog un sfat daca se poate in urmatoarea speta : maria casatorita cu giovanni , cetatean italian . domiciliu in italia , copil minor . ... (vezi toată discuția)
Divort dee dee dee dee Buna ziua, pun si eu o intrebare la care sper sa primesc un raspuns. Urmeaza sa divortez, sotul meu deja este cu alta persoana. Nu avem copii si nu mai sunt ... (vezi toată discuția)