Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... divort cetateni romani cu domiciliul in strainatate
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

divort cetateni romani cu domiciliul in strainatate

Buna ziua, ma intereseaza cum trebuie sa sune procura prin care reprezint in fata instantei pe reclamant intr-un proces de divort daca reclamantul si paratul au domiciliul in strainatate
este de ajuns sa fac vorbire in procura despre art. 614 cod proc civ si sa fac dovada domiciliului (resedintei) in strainatate?

apoi divortul implica si un copil minor cetatean roman domiciliat cu parintii in strainatate
cum se face ancheta sociala? prin comisie rogatorie? stiti cat dureaza?

competenta apartine judecatoriei sector 1, corect? si pentru divort si pentru incredintare si pensie minor.
Daca sunteti avocat cu siguranta ca veti gasi formula pt procura autentica.
Ancheta se va face prin comisie rogatorie si va dura 2-3 luni dar se poate si mai mult.
Sa va trimita clientul ancheta prin posta.
Eu asa am facut.

avocat Claudiu Lascoschi