Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... divort - procedura cu strainatatea
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

divort - procedura cu strainatatea

buna ziua . va rog un sfat daca se poate in urmatoarea speta :
maria casatorita cu giovanni , cetatean italian .
domiciliu in italia , copil minor . casatoria transcrisa in ro .
maria intenteaza divort din culpa sotului si cere incredintarea minorului . ea este reprezentata , avand resedinta in italia .
la primul termen, lipsa de procedura cu paratul .
dupa primul termen, maria discuta cu sotul si cad de acord ca divortul sa se intemeieze pe culpa comuna si minorul sa i se incredinteze tatalui . paratul urmeaza sa trimita o declaratie in care mentioneaza ca doreste divortul din culpa comuna nu din culpa sa si doreste custodia minorului . in declaratie specifica ca sotia este de acord cu acest lucru .
maria intr-adevar este de acord .

cum tb procedat in continuare ?? nici maria si nici sotul nu se vor prezenta , ei avand resedinta in italia . maria este reprezentata .

tb. facuta o actiune precizatoare ?? se poate face o procura av. mariei pt. a-l reprezenta si pe sotul acesteia ??
da..am intalnit astfel de cazuri.. si sunt admisibile ptr ca se invoca culpa comuna deci, numai e vb de interese cotrarare.. bafta si la cat mai multi bani
Da, treb facuta o cerere precizatoare prin care sa se solicite desfacerea casatoriei din culpa comuna.
Cred ca treb facuta o procura speciala de reprezentare si pentru cealalta parte dar reprezentata de un alt avocat;
Probleme cred ca vor fi in legatura cu incredintarea minorului.
Instanta, in reglementarea actuala, este obligata sa cenzureze acordul parintilor in ceea ce priveste incredintarea minorului. De ce spun asta?
Si prin procedura medierii prev de Lg.192, partile, chiar daca s-au inteles cu privire la cui sa-i fie incredintat minorul, incheind in acest sens un ACORD, instanta totusi dispune, din oficiu, efectuarea unei anchete sociale.
Problema este: Daca copilul locuieste cu in Italia cu Maria...nu stiu cum s-ar putea face ancheta sociala!..Totusi cred ca s-ar putea dispune o comisie rogatorie de acolo care sa faca ancheta. Cred ca prin Consulatul Romaniei in /Italia....., nu stiu dar in lipsa anchetei nu prea vad ca instanta sa se pronunte asupra acestui capat de cerere.
Cred ca instanta v-a admite divortul si va dispune disjungerea dosarului privind incredintarea...pentru intarzierea judecatii datorita lipsei sau efectuarii cu intarziere a anchetei sociale prin comisie rogatorie.
Este interesanta speta si este bine de stiut cum se va rezolva.

Deci fara procura speciala de reprezentare cat si fara declaratia prin care isi da consimtamantul privind desfacerea casatoriei din culpa comuna, instanta nu va admite divortul, nu mai vorbesc de cererea accesorie privind incredintarea.
Sa speram ca ceva, ceva v-a admite.
Mult succes...ca veti avea nevoie.
instanta a invocat exceptia de necompetenta teritoriala !!
destul de ciudat . in unele dosare , cu spete similare mi s-au admis cererile iar in cauza de fata mi s-a invocat exceptia de necompetenta . #-o
Roxana alina Stancu , Avocat
Corect, asta voiam sa spun. In ce baza e competenta instanta din Romania?
Spetele poate erau similare dar nu identice... sau poate alte instante nu au vrut sa isi aminteasca legea 105.
Instanta nu e competenta, asta e clar si sigur.
In rest, cu ancheta sociala, se pleaca de la comisia rogatorie din Conventia privind drepturile copilului si nu are treaba consulatul... dar deja nu mai conteaza.
Nu ne-ati spus unde a introdus Maria divortul macar... nu ca ar schimba ceva.
Daca instanta a invocat aceasta exceptie si a si admis-o, a indicat si cine are competenta teritoriala?
Este in obligatia instantei sa arate si cine este competent...
Pentru Bucuresti competenta ii revine Judecatoriei sectorului 1.

Chiar, unde are domiciliul Maria si unde a fost introdus divortul?