Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Au dreptul sa desfasoare ancheta?
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Au dreptul sa desfasoare ancheta?

Buna Tuturor, problema pe scurt e simpla: accident de masina, vinovat celalalt sofer, mi-a iesit dauna totala pe masina, trebuie sa recuperez banii de la rca -ul lui, magicul euroins...
doar ca indivizii vor ancheta suplimentara, desi art. 36 din ordinul csa 14/2011 nu le permite acest lucru: "Asigurătorul RCA poate desfășura investigații privind producerea accidentului, în condițiile în care respectivul accident nu face obiectul unor cercetări efectuate de autoritățile publice."
Asa zice legea, eu am deja decizia de la politie deci e clar cine a fost de vina... si ei m-au informat cu nonsalanta ca totusi vor sa o faca in temeiul art.36....care ii contrazice total!!!!!!!
ce sa fac?X-(X-(
Sesizare scrisa la CSA, notificare-somatie de respectare a normelor /ordinelor CSA cu avertizare de solicitare penalitati catre asigurator, urmate de actionare in judecata.Trist dar adevarat!!:stunned:
"Notificare de la politie"... la ce anume va referiti....?
Daca in urma accidentului au rezultat victime sau vatamari atunci se deschidea dosar in urma completarii Anexei 2. In cazul unui proces verbal... la fel. Nu are importanta daca acestia deschid actiune de cercetare penala pe numele vinovatului.... acesta este alta situatie... si chiar si aici pe cale amiabila si cu acordul scris ca daca se intoarce vinovatia restituiti banii, puteti solicita despagubirile inainte de finalizarea cercetarilor penale.
InsuranceLogistics a scris:

"Notificare de la politie"... la ce anume va referiti....?
Daca in urma accidentului au rezultat victime sau vatamari atunci se deschidea dosar in urma completarii Anexei 2. In cazul unui proces verbal... la fel. Nu are importanta daca acestia deschid actiune de cercetare penala pe numele vinovatului.... acesta este alta situatie... si chiar si aici pe cale amiabila si cu acordul scris ca daca se intoarce vinovatia restituiti banii, puteti solicita despagubirile inainte de finalizarea cercetarilor penale.

ce notificare de la politie..nu inteleg la ce va referiti...nu au fost victime, actele sunt clare...intrebarea era ce fac cu astia de la asigurari ca vor ei sa faca cercetari desi legea nu le permite...
nucu$ a scris:

Sesizare scrisa la CSA, notificare-somatie de respectare a normelor /ordinelor CSA cu avertizare de solicitare penalitati catre asigurator, urmate de actionare in judecata.Trist dar adevarat!!:stunned:

asta voi face...nu inteleg cum pot sa isi permita sa ne dea in scris ca vor sa faca cercetari cand sunt complet in afara legii cu asta!!!!!!!!! oare isi doresc sa ii actionez in instanta doar ca sa mai traga de timp? mai mult decat aceste 3 luni prevazute de lege? hmm....:wassat:
Aveti Proces-Verbal de la Politie ? Daca da atunci acest tip de document nu reprezinta o cercetare a accidentului ci o constatare a Politiei pe baza declaratiilor celor doi conducatori auto si in acest caz nu se aplica prevederile articolului mentionat de dv.