Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... daune pentru accident auto pe trecerea de pietoni
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

daune pentru accident auto pe trecerea de pietoni

Buna seara am si eu cateva intrebari sau mai bine zis nelamuriri . Anul trecut pe 31 ian mama mea a fost lovita de o masina pe zebra la culoarea verde pt pietoni de atunci ea a suferit 2 operati plus ca a ramas cu picioru stramb numai prin alte 2 operati poate fi indreptat , de la medicina legala iau dat pana acuma 90 zile ingrijiri medicale si acuma a fost chemata din nou la o supra expertiza (sper ca m-am exprimat corect ) pt ca doar cei de la spital iau dat 90 de zile de concediu medical si nu mai punem cele 2 luni de recuperare fizica pe toata durata aceasta ea si pierdut unul dintre locurile de munca si e si bolnava de neoplasm mamar. Mentionez ca ea acuma are nevoie in permanenta de cineva sa o ajute pt ca nu se mai poate deplasa singura decat cu foarte mare dificultate si nu mai poate cara greutate gen plasa de cumparaturi incarcata sau sa se aplece . Intrebarea mea : Putem obtine ceva de la compania de asigurare ?
trebuie sa faceti plangere la politie pt vatamare corporala grava si sa va constituiti parte civila
politia a venit la spital la ea a dat o declaratie despre accident si acuma cateva zile a sunato politistu care se ocupa de caz si a spus ca se incepe procesul dupa ce merge ultima data la expertiza medical si ca mama mea este parte civila in proces . Dar aici noi iara nu stim ce rol avem sau ce trebuie facut
Contactati urgent un avocat sau o casa de avocatura specializati in astfel de cazuri si constituiti-va parte civila in proces. Este dreptul dumneavoastra si se pot solicita atat daune materiale cat si morale care in acest caz pot fi destul de considerabile... atat incat sa ii asigure un trai decent daca tot a trebuit sa treceti printoate astea.
Da aveti foarte mari sanse sa obtineti despagubiri de la soc. de asigurari. Ar trebui ca, prin intermediul unui avocat specializat, sa deschideti dosarul de dauna.
Pe linga despagubirile morale si materiale, puteti obtine, in anumite conditii, si o despagubire periodica lunara.
adica sa mergem la sediu firmei de asigurare ? se procedeaza ca si la o masina ?
g_viorel, utilizator