Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... contributii
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

contributii

Buna,
Sunt angajata cu CIM part time la o soc. com. si mai am si un contract de colaborare cu un broker de asigurare avand PFA. Pentru acesta emit factura si mi se plateste comisionul.Impozitul pe venit nu mi se retine la sursa ci il platesc eu.Ce alte contributii mai trebuie sa achit eu?
Multumesc
Deoarece sunteti incadrata si cu 5.5% CASS ( sanatate) aplicat la venitul net exclusiv contributiile platite la CAS, dar nu mai putin 39 lei/luna.

39 lei reprezinta 5,5% aplicat la minim pe economie si se plateste chiar daca nu realizati niciun venit pe PFA, atat timp cat este activ.
Cornelia Tulpan, Contabil
Multumesc