avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 696 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Casa de marcat
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Casa de marcat

Casa mea de marcat a inceput sa scoata un mesaj :
"memorie insuficienta ,mai aveti memorie ptr...."
Ce se intampla ? Se poate reseta memoria casei de marcat ? Unde se poate face aceasta operatiune ? Este vre'o institutie speciala care se ocupa cu asa ceva ? Trebuie cumparata alta casa de marcat ?
Multumesc !:(
Cel mai recent răspuns: Martonze , utilizator 11:53, 25 Februarie 2012
Contactati reprezentantul firmei de unde ati cumparat casa de marcat si care va asigura servisul.
Memoria caselor de marcat are o anumita capacitate(nr. de bonuri emise).
Mergeti la furnizorul casei de marcat si cumparati o alta memorie, ei v-o fiscalizeaza, casa va functiona cu noua memorie pana cand ajunge la limita.
Nu costa mult, in jur de 150 lei.
Ultima modificare: Vineri, 24 Februarie 2012
Martonze, utilizator
Si memoria veche ,ce fac cu ea ? Trebuie predata undeva,eventual la fisc ?
Se ocupa cei care va schimba memoria. Cred ca da, ramane la fisc.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ce este declaratia 392 majoritar majoritar Am incheiat inventarul pe 2011 ,l-am dus la financiar ,dar mi-au cerut si declaratia 392 ,atat pe 2010 cat si pe 2011. Ce reprezinta aceasta declaratie,unde se ... (vezi toată discuția)
Bon fiscal mai mic sau mai mare ana & maria ana & maria 1.se intimpla ca de citeva ori ca inchiderea de zi sa nu fie la fel cu monetarul, din cauza unor pene de curent sau daca se prinde rola de hirtie nu mai imi ... (vezi toată discuția)
Casa de marcat fiscala liviu f liviu f Buna ziua. Acum vreo cinci ani am oprit activitatea firmei mele la un punct de lucru (am inchiriat spatiul). Atunci am luat casa de marcat si am ... (vezi toată discuția)