Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... obligatii prin lege
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

obligatii prin lege

Buna ziua, as dori sa aflu daca prin lege sunt absolut obligat ca angajat sofer pentru transport national si international pe camion de 7,5 t sa am atestate... si cam care sunt ele. multumesc...
Un sofer profesionist care efectueaza transport rutier cu vehicule a caror masa maxima autorizata este mai mare de 3.5 tone trebuie sa obtina un atestat profesional (conform Ordin nr. 521 din 19 martie 2007 ).

Atestatul se obtine in urma absolvirii cursurilor de pregatire si promovarii unui examen, perioada de valabilitate fiind de 5 ani. Atestatul se elibereaza de catre Ministerul Transporturilor prin ARR.

Conditii trebuie sa indeplineasca o persoana pentru a urma cursul de pregatire pentru atestat:
-sa aiba carnet de conducere corespunzator tipului de transport rutier
-aviz de aptitudine medicala
-aviz psihologic