Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Mare problema
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Mare problema

Buna seara.
Sunt reclamant cu toate dovezile intr-un proces despre un accident de munca.X-(
Pe fond am piedut ca nefondat la TB la al 3-lea temen dupa ce la primele doua judecatoarea a tot solicitat paratei sa ne intelegem amiabil lucru cu care nu a fost de acord parata:sorry: . La recurs a fost cererea considerata tardiva ptr ca am primit decizia de la fond la o alta adresa si nu sa mai judecat fiind considerata tardiva :(
In final am facut contestatie in anulare, la care parata a sustinut tardivitatea iar eu faptul ca nu am fost instiintat in termenul de 15 zile si faptul ca accidentul nu a fost cercetat in profunzime si am primit raspunsul care a stat in pronuntare ca toate celelante ...si... exceptia tardivitatii facuta de parat a fost declarata neintemeiata , iar contestatia in anulare -recurs , respinsa ca nefondata. Irevocabila
Deci parata a castigat cu un alt motiv fata de cel sustinut. #-o.
Mentionez ca este vorba de o multinationala cu multe influente, si sunt foarte sigur de acest lucru. Intrebarea mea este daca mai pot ataca in vreun fel pe acesti oameni fara frica de Dumnezeu , care dupa ce inregistreaza accidenul la itm, vin in instanta si sustin ca a fost boala obisnuita cu toate ca posed actele doveditoare iar instanta de fiecare data a dat decizia la mijloc.
Va multumesc si sa va feresca Dumnezeu de umilinta prin care trec in aceste momente. pamaco.pc@gmail.com
Se pare ca ati epuizat toate caile prevazute de lege pentru a ataca in instanta o hotarare judecatoreasca ... legal nu cred ca se mai poate face ceva
Ok va multumesc mult. Dar faptul ca la ultimul termen a fost respinsa ca neintemeiata exceptia tardivitatii sustinuta de parata cu ajutorul careia nu m-i sa acceptat recursul , asta ce inseama ? Ce importanta are? Ma tot gandesc la faptul ca acesta tardivitate a generat contestatia mea iar daca tardivitatea este neintemeiata implicit contestatia este nefondata. ? .
Nu sunt sigur de cele sustinute anterior si de aceea va rog sa ma lamuriti, asta pana cand pot lua legatura cu av. meu( maine ), sunt atat de stresat ca nici nu mai pot dormi. Va multumescc
Exceptia tardivitatii este ridicata de o parte in proces in momentul in care constata ca un act de procedura s-a depus dupa expirarea termenului prevazut de lege pentru depunerea acestuia.

Constatatia in anulare vi s-a respins intrucat nu a exista un motiv de admitere a acesteia ... dvs trebuia sa demostrati ca actiunea este depusa in termenul prevazut de lege sau eventual trebuia formulata o cerere de repunere in termen odata cu cererea de recurs ...

Nu vad de ce vi s-a comunicat hotararea la o alta adresa? ...