Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Pot circula in localitatea de domiciliu fara rovigneta ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Pot circula in localitatea de domiciliu fara rovigneta daca drumul principal este drum national?

Pot circula in localitatea de domiciliu cu autoturism proprietate personala fara rovigneta ,daca drumul principal este drum national
Teoretic da, dar practic cei de la CNADR va vor amenda, ei considerand ca scutirea necesitatii platii se acorda doar capitalelor de judet sau altor orase mari.
Din punctul meu de vedere nu, pentru ca in conformitate cu OG 15 din 2002 tariful de utilizare a retelei de drumuri nationale din Romania se aplica tuturor utilizatorilor romani si straini pentru toate vehiculele inmatriculate care sunt folosite pe reteaua de drumuri nationale din Romania. Prin reteaua de drumuri nationale din Romania se inteleg drumurile de interes national definite conform art. 6 din OG 43/1997, respectiv drumurile care asigura legaturile cu capitala tarii, cu resedintele de judet, cu obiectivele de interes national, intre ele. Acestea sunt autostrazi, drumuri expres, drumuri nationale europene, drumuri nationale principale si secundare.