Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Transfer auto de pe o firma pe alta
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Transfer auto de pe o firma pe alta

Doresc sa transfer un autoturism din 2006 de pe o firma pe alta, ambele platitoare de TVA si impozit pe profit. Masina este cumparata in mai 2011.
Care este cea mai buna metoda de transfer proprietate astfel incat sa cheltuim cat mai putini bani? Donatie, vanzarea-cumparare? Alte variante. Firma are acelasi administrator.
Multumesc anticipat de raspunsuri!
Donatia presupune act autentic (deci un cost in plus).
Este OK varianta cu vanzare-cumparare (este suficienta factura intocmita de vanzator la valoarea permisa de contabilitate)
Am auzit fugitiv de cateva lucruri pe care insa nu le stapanesc:
- amortizare masina in prima firma;
- taxa de imatriculare;