Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Solicitare marire pensie alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Solicitare marire pensie alimentara

Buna ziua!

Ma poate ajuta cineva cu o solicitare de marire a pensiei alimentare? Sau nu face nimeni nimic pro-bono? :D
nu e ceva complicat o cerere simpla prin care cereti majorarea...... partile fiecare cu adresa, minorul/minorii,
nu tre invoc niciun articol al vreunei legi?
1. imi trebuie cumva si adeverinta dupa salariul meu sau doar dupa veniturile tatalui?
2. Tatal poate aduce adeverinte prin care sa arate ca are cheltuieli mari astfel incat nu i se acorde copilului 25%?

DOMNULE PREªEDINTE

Subsemnata ..................................domiciliat(ă) în Bucuresti, Str................ nr. , în numele şi ca reprezentant(ă) legal(ă) a minorei...................., chem în judecată şi personal la interogatoriu pe pârâtul ..................................(fostul meu sot), domiciliat în Bucuresti,str............................ nr..........., pentru ca, pe baza hotărârii ce veţi pronunţa, să dispuneţi

MAJORAREA PENSIEI DE ÎNTREŢINERE

la care a fost obligat prin sentinţa civilă nr..... din................. pronunţată de Bucuresti.

Motivele acţiunii:

În fapt, prin hotărârea mai sus menţionată pârâtul a fost obligat să plătească lunar suma de lei pensie de întreţinere pentru minora ......................................născuta la data de . La stabilirea acestei pensii s-au avut în vedere nevoile de crestere si educare ale copilului corelate cu posibilităţile materiale reale ale pârâtului.
Din anul 2007 si pana in prezent ,paratul a manifestat un interes sporadic fata de copilul.......... ( aratati de ce solicitati marirea)

in drept: art 531 si urm C.Civ

Probe.......
av.antoanelageaman ,

Multumesc frumos!

Daca puteti, mai am cateva nelamuriri:

1.Tre sa justific de ce solicit marirea?

2.Adresa de la serviciu sau pt a solicita adeverinta cu venituri pot sa o trec?

3.Trebuie sa aduc si eu adeverinta cu veniturile?

4. Daca el are popriri pe salariu, poate asta sa influenteze pensia alimentara?

5. Eu as dori sa se judece in lipsa.

Multumesc anticipat!

gi-jane2, moderator