avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 207 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Casa de marcat?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Casa de marcat?

buna ziua,

am un srl nou infiintat 9609, prestari servicii
Activitate anu este constanta, fiind vorba despre servicii si nu vad necesitatea unei case de marcat, daca intr-o luna pot avea 15-20 de clienti, ori poate numai 3-4.
este necesara casa de marcat in conditiile astea?

multumesc
Cel mai recent răspuns: Laura Ciobeica , moderator 15:54, 27 Februarie 2012
casa de marcat este necesara daca lucrati cu persoane fizice
Verificati OUG nr. 28/1999 privind obligatia operatorilor economici de a utiliza aparate de marcat electronice fiscale pentru a vedea daca nu va incadrati la vreo exceptie:
www.avocatnet.ro/content/art...
[ link extern ]
Norme metodologice de punere in aplicare prevederile OUG 28/1999: [ link extern ]
L.C.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Casa de marcat la activitatea de traduceri andreea8926 andreea8926 Un SRL cod caen 7430 prestari traduceri trebuie sa detina casa de marcat? (vezi toată discuția)
Obligativitate casa de marcat electronica pentru intreprindere individuala TheodorDoru TheodorDoru Buna ziua, As avea o rugaminte. Ati putea va rog sa ne confirmati, daca ne trebuie sau nu casa de marcat electronica, pentru o Intreprindere Individuala. ... (vezi toată discuția)
Casa de marcat la pfa cu cod caen 0113 lavinia689 lavinia689 Am infiintat un pfa pe cod caen 0113..am nevoie de casa de marcat? (vezi toată discuția)