Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general ifn
Discuție deschisă în Contabilitate în general

ifn

buna seara,as dori sa deschid o casa de amanet si va rog sa imi spuneti ce este mai bine sa infiintez,ifn sau srl?

care sant avantajele ifn-ului sau dezavantaje si srl-ul?
va rog urgent
eu nu v-as sfatui sa va faceti ifn. in primul rand capitalul social este mare. in al doilea rand in cadrul unui ifn v-a trebui sa aveti specialist care sa cunoasca contabilitatea bancara. un ifn respecta legislatia bnr-ului. pe langa raportarile pe care le face un srl, un ifn raporteaza si catre bnr. intr-un ifn aveti nevoie si de auditor intern si de auditor extern. si pana sa incepeti activitatea pe ifn trebuie sa primiti aprobarea bnr-ului in urma unui dosar pe care il depuneti la ei. gasiti tot ce va trebuie pe site-ul bnr-ului.