Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Studii Superioare de Lunga Durata
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Studii Superioare de Lunga Durata

Buna ziua,
Am terminat studiile Institutului de Subingineri din Bacau, in anul 1986 la seral, obtinand Diploma de Subinginer profil Mecanic, specializarea Tehnologia Constructiilor de Masini.
Conform legii, aceste studii sunt considerate Studii de Scurta Durata.
1. Care sunt pasii pe care trebuie sa-i urmez pentru a obtine o diploma de Studii de Lunga Durata?
2. Masterul trebuie sustinut in aceeasi specialitate, sau ma pot inscrie si la alte specialitati?
multumesc
1. va inscrieti la orice facultate in sistem Bologna si este suficienta absolvirea ciclului I (cei 3 ani) . Nu mai exista studii superioare de lunga durata, ci doar studii universitare de licenta;
2. va puteti inscrie la orice masterat doriti, in masura in care unitatea de invatamant care il organizeaza nu solicita un anumit tip de studii.