Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... SE POATE REFUZA CO IN PREAVIZ?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

SE POATE REFUZA CO IN PREAVIZ?

Sunt functionar public si mi-am dat demisia. Mi se poate refuza efectuarea concediului de odihna?
Da, se poate refuza acordarea CO pe durata preavizului ...
conform carui articol din lege?
concediul de odihna se acorda la propunea salariatului si doar cu aprobarea angajatorului. este de ajuns sa va motiveze de ce nu va acorda in preaviz acest

se poate raporta si la :
Art. 148 Codul Muncii
(1) Efectuarea concediului de odihna se realizeaza in baza unei programari colective sau individuale stabilite de angajator cu consultarea sindicatului sau, dupa caz, a reprezentantilor salariatilor, pentru programarile colective, ori cu consultarea salariatului, pentru programarile individuale. Programarea se face pana la sfarsitul anului calendaristic pentru anul urmator.

doar daca concediul dvs. de odihna in previz coincide cu perioada programata...dar si atunci se poate invoca faptul ca , avand in vedere situatia, si anume demisia si faptul ca trebuie sa intocmiti si preda actele, obiecte etc. nu se poate acorda...
Cel mai bun motiv plauzibil este pentru refuz : neconcordanta solicitarii cu perioada programata.
Art.10 din HG nr.250/1992 :
(1) programarea concediilor de odihna va fi modificata, la carerea salariatului, in urmatoarele cazuri:
a) salariatul se afla in concediul medical;
b) salariata cere concediu de odihna inainte sau in continuarea concediului de maternitate;
c) salariatul este chemat sa indeplineasca indatoriri publice;
d) salariatul este chemat sa satisfaca obligatii militare, altele decat serviciul militar in termen;
e) salariatul urmeaza sau trebuie sa urmeze un curs de calificare, recalificare, perfectionare
sau specializare, in tara ori in strainatate;
f) salariatul are recomandarea medicala pentru a urma un tratament intr-o statiune
balneoclimaterica, caz in care data inceperii concediului de odihna va fi cea indicata in recomandarea medicala;
g) salariata se afla in concediu platit pentru ingrijirea copilului in varsta de pana la 1 an.

(2) programarea concediului de odihna poate fi modificata de conducerea unitatii, daca
salariatul solicita acest lucru.
Nu s-a facut nici o programare pentru anul acesta, concediu de odihna nu acopera toata perioada de "preaviz", iar persoanele care imi tin locul nu sunt in concediu.
Conform legii 188/1999 demisia produce efecte după 30 de zile calendaristice de la înregistrare.