Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu de odihna in preaviz
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu de odihna in preaviz

Buna ziua,

In perioada preavizului daca solicit zilele de concediu de odihna ce se intampla cu zilele de preaviz, se suspenda contractul de munca in perioada concediului de odihna? si continui preavizul dupa terminarea zilelor de concediu de odihna. Mentionez ca eu mi-am depus demisia.

Multumesc
in caz de demisie veti da inapoi indemnizatia de c.o. pentru zilele aferente ce nu era obligat angajatorul sa le acorde!!!
Concediul de odihna nu suspenda CIM si nici preavizul. Angajatorul poate refuza acordarea concediul de odihna in aceasta situatie.
cu o singura exceptie:
Daca concediul de odihna a fost programat conform legii, sa fie efectuat in aceasta perioada in care sunteti acum in preaviz.
ART. 143/ Codul muncii
(1) Efectuarea concediului de odihnă se realizează în baza unei programări colective sau individuale stabilite de angajator cu consultarea sindicatului sau, după caz, a reprezentanţilor salariaţilor, pentru programările colective, ori cu consultarea salariatului, pentru programările individuale. Programarea se face pân(3) Prin programare individuală se poate stabili data efectuării concediului sau, după caz, perioada în care salariatul are dreptul de a efectua concediul, perioadă care nu poate fi mai mare de 3 luni.
(4) În cadrul perioadelor de concediu stabilite conform alin. (2) şi (3) salariatul poate solicita efectuarea concediului cu cel puţin 60 de zile anterioare efectuării acestuia.
ă la sfârşitul anului calendaristic pentru anul următor.

Bruta, utilizator