Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... mandat de arestare europeana
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

mandat de arestare europeana

explicatimi concret ce reprezinta un mandat de arestare europeana ,ce libertate de miscare are respectiva persoana,si daca in acest timp poate sa redeschida in tara rejudecarea procesului ,in urma caruia a rezultat sentinta de 1 an cu executare,sentinta data la4 ani de la producera faptei.
mandatul de arestare european este exact ce ii spune denumirea - este un mandat de arestare ce poate fi pus in executare de catre orice organ de politie in orice tara UE.
Se poate cere rejudecarea dosarului, in urma extradarii, in anumite conditii. Retineti ca rejudecarea dosarului nu inseamna suspendarea executarii pedepsei, nu se va dispune in mod obligatoriu punerea in libertate a detinutului.