Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... PFA fonduri nerambursabile
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

PFA fonduri nerambursabile

Buna ziua. O ruda are PFA- crestere animale. Anul trecut a primit fonduri nerambursabile, din care nu a folosit. Cum se face inregistrarea lor corecta: in jurnalul de intrari-iesiri, pe baza unui extras de cont, fara a se tine cont la calculul venitului brut, si la cheltuielile aferente, la fel? Dar vanzarea de produse, la diverse persoane, prin piete, targuri, chiar cunostinte, daca nu are acte? La fel, cumpararea de furaje de la diversi oameni, cum se opereaza? E o chestie pe care n-am mai intalnit-o si am rugamintea sa ma lamureasca cineva. Multumesc.
fondurile respective le inregistreaza in registrul de incasari si plati(cf extras cont),dar nu le prinde in decl.200.
ok. Dar cumpararile si vanzarile la persoane, care nu pot elibera acte??