Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract de arendare, vanzare teren cum ?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract de arendare, vanzare teren cum ?

Buna ziua

Am si eu o intrebare, sper sa ma ajuta cineva...
Daca am incheiat un contract de arenda cu o asociatie, pe mai multi ani , si daca dupa un an vreau sa-l vand, unde o sa masoare terenul meu, pe locul unde era original la incheiarea contractului sau intr-un alt loc. Mentionez ca terenul meu se afla in centrul unei parcele mai mare, care este folosit tot de asociatia respectiva.

Va multumesc
In cazul dvs. sunt aplicabile dispozitiile legii nr.16/1994, modficata in decursul timpului, prin L.223/2006, L.20/2008.
legea nr.226/2006 ofera si in model al contractului de arenda si e posibil ca si al dvs. sa fie la fel,
In primul rand, Asociatia are un drept de preemtiune, adica mai intai poate ea sa cumpere si in cazul in care nu sunteti de acord cu pretul oferit, puteti sa il instrainati altei persoane.
Daca doriti sa incetati sau sa nu mai reinoiti contractul de arenda, trebuie sa ii anuntati cu un an inainte ( se are in vedere executia unor lucrari agricole efectuate in toamna).
Nu e simplu.

Întrebare: care este legea care reglementează dreptul de preempţiune al arendaşului? Credeam, sincer, că odată cu abrogarea Legii 54/1998, acest drept a dispărut din reglementarea legală.

Iar conţinutul dreptului de preemţiune înseamnă altceva: prioritate la cumpărare, faţă de terţi, la preţ egal. Ceea ce înseamnă că oferta făcută titularului dreptului de preempţiune trebuie să conţină preţul, pentru a fi valabilă. Nu este doar o întrebare adresată acestuia, dacă vrea să cumpere şi cam ce preţ ar oferi.

Liviu S.Bordaş
themis, utilizator