Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Care este diferenta dintre convocare si convocare la ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Care este diferenta dintre convocare si convocare la conciliere?

Buna ziua, sunt jurist de o saptamana si nu prea inteleg ce mi se cere (colegele nu prea imi explica, nu au rabdare).
As dori sa imi spuneti diferenta dintre convocarea la conciliere si convocarea. as dori daca se poate si formulare.
:(Multumesc
Cred ca ar trebui sa ne dat mai multe detalii cu privire la aceste convocari ..:)
Aici gasiti un model de convocare la conciliere [ link extern ]
1. Procedura concilierii directe este reglementată de art. 720 ind.1 Cod Procedură Civilă .
Articolul 720 ind. 1 Cod Procedură Civilă stabileşte care sunt condiţiile de incidenţă ale procedurii amintite mai sus: În procesele şi cererile în materie comercială evaluabile în bani, înainte de introducerea cererii de chemare în judecată, reclamantul va încerca soluţionarea litigiului fie prin mediere, fie prin conciliere directă.
Prin prisma acestor prevederi, procedura concilierii directe apare ca o fază “prelitigioasă”, ca o etapă care precede introducerea cererii de chemare în judecată şi investirea instanţei de judecată cu soluţionarea neînţelegerilor dintre părţi.

În scopul soluţionării litigiului prin conciliere directă, reclamantul va convoca partea adversă, comunicându-i în scris pretenţiile sale şi temeiul lor legal, precum şi toate actele doveditoare pe care se sprijină acestea. Convocarea se va face prin scrisoare recomandată cu dovadă de primire, prin telegramă, telex, fax sau orice alt mijloc de comunicare ce asigură trimiterea textului actului şi confirmarea primirii acestuia. Convocarea se poate face prin înmânarea înscrisurilor sub semnătură de primire.
Aşadar, forma scrisă a convocării la conciliere este obligatorie în toate cazurile.

2. Convocarea poate fi utilizate pentru diverse actiuni : sedinte , participarea la cercetarea disciplinara prealabila etc.